1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Wymiana czy regeneracja kompresora klimatyzacji – co wybrać?
Jakub Domański, 2023-06-22 07:24:08
wymiana-czy-regeneracja-kompresora-klimatyzacji-co-wybrac

Wymiana czy regeneracja kompresora klimatyzacji – co wybrać?

Uszkodzony kompresor to jedna z najczęstszych przyczyn niesprawności układu klimatyzacji. Wymiana tej części na nową wiąże się jednak z dużym wydatkiem, dlatego niektórzy kierowcy decydują się na jej naprawę. Czy regeneracja sprężarek klimatyzacji się jednak opłaca? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


Co to jest kompresor klimatyzacji?

Układ klimatyzacji składa się z kilku podzespołów i awaria niektórych z nich może powodować konieczność wykonania kosztownej naprawy. Jest ona jednak konieczna, by móc nadal cieszyć się komfortem w aucie podczas upalnych dni. Kompresor klimatyzacji, który bardzo często jest przyczyną problemów z tym układem, może w niektórych przypadkach kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Część ta odpowiada jednak za zapewnienie odpowiedniego tłoczenia czynnika chłodniczego do innych komponentów, dlatego jej odpowiednie działanie jest niezbędne, by klimatyzacja zapewniała optymalne chłodzenie. Jeżeli więc dojdzie do jej uszkodzenia, kierowcy muszą zaakceptować konieczność zakupu drogiego podzespołu albo zdecydować się na alternatywę, jaką jest regeneracja sprężarki klimatyzacji. Co jednak w rzeczywistości jest bardziej opłacalne?

Na czym polega regeneracja kompresora klimatyzacji?

Regeneracja sprężarek klimatyzacji to stosowana od lat metoda, która pozwala naprawić podzespoły, które straciły swoją sprawność. Polega ona na rozebraniu kompresora na części, które następnie są myte i piaskowane. Sprawdzana jest także sprawność poszczególnych komponentów oraz wymieniane są wszystkie elementy uszczelniające. Naprawa sprężarek klimatyzacji samochodowej wymaga także zastąpienia jej niedziałających części. Kompresor jest po wszystkim składany i przeprowadzane są testy jego wydajności.

Czy warto wykonać regenerację kompresora klimatyzacji?

Dzięki powierzeniu pracy specjalistom mamy pewność, że sprężarka klimatyzacji po regeneracji jest w niemal takim samym stanie, jak nowy podzespół. Jeżeli więc zależy nam na oszczędności, możemy śmiało wybrać to rozwiązanie, bez strachu o to, że naprawiona część będzie działała gorzej niż ta, która wyjechała prosto z fabryki. Na jakie oszczędności pozwala jednak rzeczywiście regeneracji kompresora klimatyzacji?

Regeneracja sprężarki klimatyzacji – cena

To ile kosztuje regeneracja kompresora klimatyzacji zależy przede wszystkim od danego modelu samochodu. Zakres cen jest bardzo szeroki i może wynosić od 200 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że niemal zawsze naprawa jest o około połowę tańsza niż koszt zakupu nowego podzespołu. Jeżeli więc typowy kompresor klimatyzacji do przeciętnego kompaktowego auta kosztuje około 800 złotych, to jego regeneracja będzie się wiązać z kosztem około 400 złotych.

Czy regeneracja sprężarki klimatyzacji się opłaca?

Kiedy już wiemy, o ile tańsze od zakupu nowej sprężarki jest jej naprawienie, warto przyjrzeć się także innej korzyści tej pracy. Regeneracja kompresora klimatyzacji jest bowiem bardziej ekologiczna niż zakup nowej części. Pewnym ryzykiem obarczone jest jednak powierzanie tej pracy osobom, które nie mają wystarczających kompetencji. Mimo że ich usługi mogą być tańsze niż w przypadku konkurencji, może okazać się, że naprawiony podzespół będzie sprawny jedynie przez kilka miesięcy. Jeżeli jednak naprawa sprężarek klimatyzacji samochodowej wykonywana jest przez specjalistę, możesz mieć pewność, że nawet w długim terminie będzie ona bardziej opłacalna niż zakup nowego podzespołu.