Tłumik - wybierz markę
Czym jest tłumik samochodowy i jakie są jego zadania?
Zadaniem układu wydechowego jest wyprowadzenie spalin z samochodu na zewnątrz w sposób bezpieczny dla pojazdu, jego użytkowników, otoczenia i środowiska. Aby było to możliwe właśnie w taki sposób, niezbędny jest tłumik samochodowy. Warto zatem wyjaśnić, jaką konkretnie rolę odgrywają tłumiki.
Zobacz również:
Tłumiki samochodowe różnego rodzaju
Warto zauważyć, że wyróżniamy różnego rodzaju tłumiki samochodowe. Jeden z głównych podziałów odbywa się przez kryterium położenia elementu. W ten sposób wyróżniamy:
- tłumik początkowy,
- tłumik środkowy,
- tłumik końcowy.
Pierwsze dwa tłumiki samochodowe odpowiadają za wstępne ograniczenie hałasu. Niemniej jednak zwykle mówiąc o tłumiku, mamy na myśli ten znajdujący się niemal na końcu układu wydechowego, czyli tłumik końcowy. To on w największym stopniu tłumi hałas i jest obecny w każdym samochodzie, ze względu na wymogi prawne. Jeśli chodzi o tłumik środkowy oraz początkowy, ich obecność nie jest obligatoryjna, i w wielu pojazdach rzeczywiście ich nie znajdziemy.
Jakie są funkcje tłumika?
Oczywistością wydaje się, że zadaniem tłumika samochodowego jest ograniczanie hałasu emitowanego przez pojazd. Wskutek wybuchów będących efektem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej, jak również za sprawą szybkiego przepływu spalin, hałas emitowany przez pojazd byłby bardzo duży, gdyby nie tłumik. Przepisy UE określają, że każdy samochód użytkowany na terenie Unii Europejskiej powinien być wyposażony w tłumik samochodowy o określonych parametrach. Tylko montaż tłumika końcowego z homologacją uprawnia do użytkowania samochodu. Jednak wbrew pozorom, tłumiki samochodowe służą nie tylko ograniczaniu hałasu. Ich zadania to również:
- Chłodzenie spalin – w silniku i w układzie wydechowym panuje bardzo wysoka temperatura. Gorące spaliny mogłyby stanowić duże zagrożenie dla ludzi znajdujących się w pobliżu samochodu. Dlatego też tłumik samochodowy ma za zadanie zmniejszyć temperaturę spalin.
- Zmniejszenie prędkości wydechu – duża prędkość wydechu również może stanowić zagrożenie, a na pewno dyskomfort dla innych użytkowników ruchu oraz pozostałych osób w okolicy pojazdu. Dlatego też tłumik ogranicza prędkość wydechu.
- Nadanie właściwego kierunku przepływu spalin – konstrukcja tłumika końcowego zapobiega gromadzeniu się spalin pod samochodem.
Tłumik sportowy, czyli rozwiązanie niestandardowe
Zasadniczym zadaniem tłumika samochodowego jest tłumienie hałasu. Nie do końca dotyczy to jednak tłumika sportowego. Do pewnego stopnia tłumik samochodowy zmniejsza hałas, jednak nie tak bardzo, jak standardowy model. Jego głównym zadaniem jest bowiem nadanie konkretnego dźwięku pracy układu wydechowego. Najczęściej model sportowy to tłumik końcowy przelotowy. Jest on skonstruowany tak, aby spaliny były wydychane z nieco większą prędkością. Konsekwencją tego jest nie tylko głośniejsza praca układu wydechowego, ale również sprawniejsze funkcjonowanie jednostki napędowej, a tym samym wyższe osiągi. Wszystko to za sprawą szybszego pozbywania się spalin z silnika.