1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Wał napędowy

Wał napędowy - wybierz markę

Wał napędowy i jego rola w aucie

Ruch pojazdu jest możliwy dzięki współgraniu ze sobą licznych mechanizmów, które przekazują energię. Docelowo moment obrotowy musi trafić na napęd kół, aby wprawić je w ruch. Jednak, aby tak się stało, moment obrotowy musi przejść długą drogę od samego silnika. Pierwszy etap tej drogi odbywa się z udziałem wału napędowego.

Czym jest wał napędowy?

Obecny w zasadzie w każdym aucie, wał napędowy to urządzenie stosunkowo proste konstrukcyjnie. Przypomina walec i jest wykonane z metalu. Ze względu na prostą budowę i mechanizm działania wał napędowy w aucie jest elementem często niedocenianym i bagatelizowanym. Kierowcy nie zwracają na niego większej uwagi, co jeszcze można zrozumieć, niestety mechanicy również wielokrotnie nie poświęcają wałowi napędowemu wystarczająco dużo troski. Podczas przeglądów bywa on zupełnie pomijany. Jak wykażemy w dalszej części tekstu, to duży błąd, na który nie można sobie pozwolić.

Wał napędowy w aucie łączy silnik z mostem napędowym. Przekazuje on moment obrotowy, który dalej jest prowadzony przez skrzynię biegów aż do napędu kół. W niektórych pojazdach montuje się kilka wałów napędowych, a w innych wystarcza jeden.

Warto zauważyć, że wał korbowy może być instalowany na różne sposoby. Najczęściej montuje się go na podporach lub z użyciem krzyżaków zaciskanych. To właśnie elementy instalacyjne stwarzają najwięcej problemów, przez które wał nie działa w sposób prawidłowy.

Czy wał napędowy w aucie może ulec awarii?

Zasadniczo uważa się, że wał napędowy to element bardzo wytrzymały i rzadko ulegający awariom. Rzeczywiście usterki samego elementu są rzadkością, niestety dosyć często rozluźnieniu ulega mocowanie wału. Bywa to jednak konsekwencją niewłaściwej konstrukcji wału korbowego lub nieprawidłowego jego montażu. Bez względu na przyczyny, niezbędna jest interwencja. Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu wału korbowego powodują duże drgania, przez co prowadzą do uszkodzeń lub w najlepszym przypadku, do szybszego zużycia innych części wyposażenia samochodu. Szczególnie groźne jest uszkodzenie skrzyni biegów, które może być bardzo kosztowne. Natomiast najszybciej dochodzi do zużycia przegubów.

Warto regularnie poddawać przeglądom wał napędowy i jego mocowania. Dzięki temu z pewnością w porę uda się zauważyć ewentualne problemy. Ponadto zaleca się, aby co najmniej raz na dwa lata wykonać wyważenie wału korbowego w aucie. Zagwarantuje to jego prawidłową pracę i brak nadmiernych drgań, stanowiących poważne zagrożenie dla wielu podzespołów. Natomiast w przypadku konieczności wymiany tego elementu zalecamy wybór części od zaufanego producenta. Wysokiej jakości wały korbowe znajdziesz w naszej ofercie.