Filtr paliwa / obudowa filtra - wybierz markę
Filtry paliwa w Centrum Auto
Filtr paliwa należy do tych filtrów, które mają bezpośredni wpływ na sprawność pojazdu. Oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń to ważna funkcja, która oznacza tak naprawdę ochronę silnika i innych podzespołów. Zarówno w pojazdach z silnikami diesel, jak i benzynowymi, filtry są niezbędne. Niemniej filtr paliwa diesel ma zdecydowanie trudniejsze zadanie, niż filtr paliwa benzyna.
Zobacz również:
Czym jest i czemu służy filtr paliwa?
Standardowy filtr paliwa to puszka o niewielkich wymiarach względem innych podzespołów, ale jednak dosyć duża jak na filtr. Montuje się go na wlocie paliwa do wtrysków. Ważne jest oczyszczenie paliwa już na tym etapie, aby ochronić przed zanieczyszczeniami również wtryski. Dlaczego jednak filtry paliwa są w ogóle potrzebne? Skąd zanieczyszczenia w paliwach? Ich źródła mogą być różne. Zanieczyszczenia pojawiają się zarówno na etapie produkcji, jak i dystrybucji i przechowywania. Poza tym w niskiej jakości paliwach ich obecność jest naturalnym efektem prac produkcyjnych. Dlatego tankując niskiej jakości benzynę lub ropę, trzeba się liczyć z koniecznością częstszej wymiany filtra paliwa.
Zanieczyszczenia w paliwie muszą być usuwane, ponieważ w przeciwnym razie mogłyby doprowadzić do uszkodzenia wtrysków lub silnika. Poza tym znacząco zmniejszają one osiągi. Dlatego też uszkodzenie czy po prostu zatkanie filtra paliwa dosyć łatwo zauważyć. Poza tym problemy mogą się pojawić już na starcie, podczas próby odpalenia silnika, ponieważ zatkany filtr paliwa to także zagrożenie dla elementów układu rozruchowego.
Wymiana filtra paliwa – jak często jest potrzebna?
Szukając jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często wymiana filtra paliwa jest koniecznością, znajdziemy różne wskazania. Niektórzy podają 50 tys. przejechanych kilometrów, inni 100 tys. km. W rzeczywistości jest to kwestia zależna od różnych czynników. W dużej mierze od rodzaju i jakości wtrysków oraz silnika. Drugą kwestią jest dopasowanie filtra do układu, zarówno pod względem mocy, jak i wielkości i parametrów pracy. Warto o tym pamiętać, ponieważ montaż niedostosowanego filtra paliwa może spowodować uszkodzenie układu wtryskowego, a nawet jednostki napędowej.
Warto też pamiętać, że filtr paliwa diesel to element, który należy wymieniać zdecydowanie częściej niż filtr paliwa benzyna. Wynika to głównie ze specyfiki konstrukcji układu wtryskowego i silnika. Paliwo jest w tym przypadku aplikowane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Tym samym wymiana filtra paliwa w dieslu powinna być przeprowadzana co najmniej raz do roku. Bez względu na to, czy to diesel czy silnik benzynowy, zalecamy wykonywanie regularnych przeglądów filtrów paliwa, aby w porę zidentyfikować odpowiedni moment na wymianę.
Filtry paliwa – wymiana w warsztacie czy samodzielnie?
Zasadniczo filtry paliwa można wymieniać samodzielnie, ponieważ nie jest to nic szczególnie trudnego. Niemniej jeśli chodzi o warsztatową usługę wymiana filtra paliwa, cena zwykle jest bardzo niska. Dla fachowca wymiana ta to niezwykle proste zadanie, którego realizacja trwa dosłownie chwilę. Dlatego zlecenie tego zadania również jest jak najbardziej sensownym rozwiązaniem.