1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Skraplacz

Skraplacz - wybierz markę

Skraplacze klimatyzacji w CentrumAuto

Skraplacz klimatyzacji to niezbędny element klimatyzacji samochodowej, która stanowi nieodzowne wyposażenie nowoczesnego auta. Dzisiaj 4 na 5 nowych samochodów jest fabrycznie wyposażonych w układ klimatyzacji. Natomiast skraplacz kondensatu, powszechnie nazywany też chłodnicą klimatyzacji, to jedna z najważniejszych części składowych układu odpowiadającego za chłodzenie powietrza w kabinie. Niestety skraplacz należy też do najbardziej awaryjnych części klimatyzacji samochodowej.

Zobacz również:

Czym jest i do czego służy skraplacz klimatyzacji?

Aby zrozumieć, jak działa skraplacz klimatyzacji, trzeba przynajmniej mniej więcej poznać mechanizm działania klimatyzacji samochodowej. Otóż klimatyzacja działa poprzez odbieranie ciepła z kabiny i oddawanie go na zewnątrz – do atmosfery. Jest to możliwe za sprawą czynnika chłodniczego, który przepływa przez instalację klimatyzacji, zmieniając w międzyczasie stan skupienia. Do pobrania ciepła dochodzi w parowniku, gdzie czynnik przyjmuje postać gazową. Następnie trafia właśnie do skraplacza.

Jak sama nazwa sugeruje, skraplacz zmienia gaz w ciecz. Jednocześnie to właśnie w skraplaczu klimatyzacji dochodzi do oddania ciepła z układu na zewnątrz. Dzieje się to za sprawą sąsiadujących rurek i lameli. Tak zwany skraplacz kondensatu to urządzenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura, w końcu wypełniający je czynnik chłodniczy zawiera pobrane z kabiny ciepło. Dlatego, choć skraplacz klimatyzacji sam nazywany jest chłodnicą, wymaga zastosowania chłodzenia. Przeważnie przy skraplaczu montuje się wentylator, który gwarantuje spadek temperatury do pożądanych poziomów.

Skraplacz klimatyzacji i jego awarie

Warunki, w jakich pracuje skraplacz klimatyzacji samochodowej, są skrajnie trudne. Z jednej strony bardzo wysoka wilgoć, z drugiej wysoka temperatura. To wszystko sprawia, że ten stosunkowo delikatny, zwykle aluminiowy element jest bardzo narażony na uszkodzenia. Pęknięcia i korozja to dwa największe zagrożenia, które mogą doprowadzić do utraty szczelności chłodnicy klimatyzacji. W takiej sytuacji układ klimatyzacyjny traci swoją wydajność. Brak odpowiedniego ciśnienia zakłóca prawidłową pracę, co oznacza brak możliwości skraplania czynnika roboczego. Do uszkodzeń skraplacza dochodzi dosyć często między innymi z powodu jego lokalizacji. Niskie położenie naraża skraplacz klimatyzacji na uszkodzenia mechaniczne.

Uszkodzony skraplacz to duże zagrożenie. Po pierwsze wyciekający czynnik chłodniczy może uszkodzić pozostałe części klimatyzacji. Zagrożone są również podzespoły należące do innych układów.

Skraplacz klimatyzacji samochodowej – wymiana

Kiedy skraplacz kondensatu ulegnie uszkodzeniu, najczęściej zaleca się wymianę. W takiej sytuacji zapraszamy na zakupy do naszego sklepu. Oferujemy szeroki wybór modeli od bardzo różnorodnych producentów. Jeśli chodzi o skraplacz klimatyzacji, cena w naszym sklepie jest konkurencyjna. Niemniej obok produktów ekonomicznych znajdziesz u nas również skraplacze i inne urządzenia samochodowe zaliczane do klasy premium.