1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Pióro wycieraczki

Pióro wycieraczki - wybierz markę

Pióra wycieraczek

Wycieraczki samochodowe to bardzo często niedoceniany element naszego samochodu. O ich istnieniu przypominamy sobie często dopiero wtedy, gdy zaczyna padać. Właśnie w takich sytuacjach sprawne pióra wycieraczek to podstawa. Jeśli nie zadbamy o ich odpowiedni stan to najprawdopodobniej przy najbliższej ulewie lub opadach śniegu będziemy mieli spore problemy z widocznością przez przednią szybę, co negatywnie wpłynie na nasz komfort oraz bezpieczeństwo.

Historia wycieraczek samochodowych

Na pomysł stworzenia wycieraczek samochodowych wpadła Mary Anderson, która pochodziła z Kalifornii. Doprowadziła do opatentowania swojego wynalazku w 1903 roku. Nikłe zainteresowanie producentów samochodów tym udogodnieniem sprawiło, że w 1920 roku kobieta zrezygnowała z praw do swojego wynalazku. W podobnym czasie na ten sam pomysł wpadł Irlandczyk, który próbował swoim pomysłem zainteresować ówczesnych producentów pojazdów. Żadne z wynalazców nie zarobiło jednak na swoim innowacyjnym pomyśle, a w 1920 roku koncern Cadillac postanowił wprowadzić do swoich samochodów wycieraczki. Zaledwie dwa lata później montowane one były już w każdym produkowanym pojeździe.

Jak działa pióro wycieraczek

Pióra wycieraczek stanowią długi kawałek gumy o odpowiedniej mieszance i kształcie, które za pomocą ramienia i silniczka przesuwane są po powierzchni szyby, usuwając tym samym krople wody z jej powierzchni. Obecnie rozróżniamy dwa rodzaje piór wycieraczek. Są to pióra przegubowe oraz bezprzegubowe. Te pierwsze do niedawna były jedynymi, jednak z czasem niedoskonałości tego rozwiązania doprowadziły do stworzenia nowszej konstrukcji. Pióra przegubowe oprócz cienkiego paska gumy posiadają stelaż składający się z metalowych elementów. Rozwiązanie to jednak jest problematyczne przy dużych prędkościach, gdzie zawirowania powietrza odrywają pióro od szyby, a także zimą, kiedy przeguby mogą zamarznąć i skutecznie usztywnić naszą wycieraczkę. Pióra bezprzegubowe doskonale radzą sobie z powyższymi przypadłościami. Ich budowa jest znacznie prostsza i opiera się na wyprofilowanym elemencie metalowym, który powleczony jest gumą oraz tworzywem sztucznym.

Usterki piór wycieraczek

Wraz z użytkowaniem na powierzchni gumowych piór wycieraczek pojawiają się drobne uszkodzenia, które powodują niedokładne oczyszczanie naszej szyby. Powstają utrudniające widoczność smugi, a sama wycieraczka zamiast osuszać, zaczyna rozmazywać wodę na jej powierzchni.