1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Filtr oleju

Filtr oleju - wybierz markę

Jak wybrać filtr oleju do swojego samochodu?

Odpowiednie dopasowanie filtra oleju do swojego samochodu jest bardzo ważne. Należy tutaj pamiętać nie tylko o rodzaju filtra, jego wymiarach czy sposobie montażu w bloku silnika. Do równie ważnych aspektów doboru tego elementu powinniśmy zaliczyć dopasowanie filtra do parametrów samego oleju, takich jak lepkość. Lepkość oleju jest bezpośrednio zależna od jego gęstości, im większa tym olej jest bardziej gęsty.

Jeśli do bardzo gęstego oleju dobierzemy filtr dedykowany do pracy z olejami o mniejszej lepkości może dojść do zatkania filtra i spadku ciśnienia w układzie. Jeśli natomiast filtr oleju silnikowego będzie dedykowany do olejów o większej lepkości, a sam olej będzie bardziej płynny to może on nie być w stanie odfiltrować odpowiedniej ilości zabrudzeń i zanieczyszczeń znajdujących się w naszym silniku.

Wybór odpowiedniego filtra oleju dla potrzeb naszego samochodu to bardzo skomplikowane zadanie, zwłaszcza jeśli zależy nam na żywotności oraz bezawaryjności pojazdu.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo również inne filtry, m.in. filtry powietrza, filtry paliwa, czy kabinowe.

Kiedy należy wymienić filtr oleju?

Wszelkie filtry samochodowe należą do części najbardziej eksploatacyjnych. Oznacza to, że wymiana filtru oleju jest konieczna dosyć często. Zwykle konieczność taka zachodzi najpóźniej po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Bywa jednak tak, że zakup filtra oleju jest konieczny wcześniej. Ostatecznie termin niezbędnej wymiany jest zależny od różnych czynników, takich jak:

  • rodzaj filtra,
  • jakość filtra,
  • jakość użytkowanego oleju.

Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje filtrów oleju. Pierwszy z nich to filtr w postaci puszki zamontowanej na obudowie silnika. Kiedy ulegnie zapchaniu lub też pojawi się nieszczelność filtra oleju, konieczna jest wymiana całej konstrukcji. Drugi rodzaj to filtr wbudowany w obudowę silnika. W przypadku tego typu elementów wymianie nie podlega cały filtr, a jedynie jego wkład. Z reguły twierdzi się, że filtry montowane na obudowie, zwykle działają sprawnie przez dłuższy czas. Ich zużycie następuje nieco później, choć oczywiście nie jest to zasada, od której nie znajdziemy wyjątków. Równie dużo, a może nawet więcej, zależy bowiem od jakości samego filtra. Warto zawsze wybierać filtr oleju do samochodów oferowany jedynie przez sprawdzonych producentów. Można być wtedy spokojnym, że nie dojdzie do jego przedwczesnego zużycia oraz nie pojawi się niespodziewana nieszczelność filtru oleju. Oczywiście to wszystko pod warunkiem użytkowania wysokiej jakości oleju. Korzystanie z oleju zawierającego znaczne ilości zanieczyszczeń prowadzi do zdecydowanie szybszego zużycia filtra oleju wskutek jego zapchania.

Jeśli szukasz najwyższej jakości filtra oleju, dobrze trafiłeś. Posiadamy szeroki wybór tych elementów. Wszystkie pochodzą od renomowanych producentów, będących gwarancją najwyższej jakości. Za sprawą rozbudowanego asortymentu jesteśmy w stanie zagwarantować, że znajdziesz u nas filtr oleju do swojego modelu samochodu.