Osuszacz - wybierz markę
Osuszacz klimatyzacji
Układ klimatyzacji samochodowej to bardzo złożona instalacja, która składa się z wielu ważnych elementów. Każdy z nich spełnia określoną rolę, a razem składają się na układ, którego rolą jest schłodzenie powietrza trafiającego przez nawiew do wnętrza pojazdu. Głównym zadaniem osuszacza klimatyzacji jest wyłapywanie z czynnika znajdującego się w układzie wilgoci, która w krótkim czasie mogłaby doprowadzić do uszkodzenia kompresora.
Osuszacz klimatyzacji ma formę aluminiowego zbiorniczka, który znajduje się w ciągu przewodów klimatyzacji pomiędzy parownikiem, a skraplaczem. Oprócz wcześniej wspomnianego usuwania wilgoci z czynnika ważną rolą osuszacza jest także filtrowanie zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w układzie.
Zobacz również:
Jak często wymieniać osuszacz klimatyzacji samochodowej?
Osuszacz powinien być wymieniany za każdym razem, kiedy wiemy, że do naszego układu mogła dostać się wilgoć. Mowa tutaj szczególnie o sytuacjach, w których wymieniana była jedna z części układu, np. kompresor lub przewody. Wilgoć znajdująca się w powietrzu w krótkim czasie może doprowadzić do zużycia osuszacza, który przestanie spełniać swoją rolę, a nagromadzona w układzie klimatyzacji wilgoć potrafi bardzo szybko doprowadzić do trwałego uszkodzenia kompresora.
Specjaliści twierdzą, że osuszacze klimatyzacji w samochodach powinny być wymieniane również okresowo, średnio co 2 lata. Dzięki temu element ten będzie skutecznie działał również jako filtr zabrudzeń. Częsta wymiana osuszacza wydłuża znacznie żywotność całego układu klimatyzacji, a w szczególności jego najważniejszych elementów.
Jak prawidłowo wymienić osuszacz klimatyzacji?
Każdy osuszacz klimatyzacji posiada otwór, za pomocą którego możemy sprawdzić jego stan. Jeśli stwierdzimy, że przyszedł czas na wymianę tego elementu, to powinniśmy odciągnąć czynnik z układu klimatyzacji w naszym samochodzie, następnie wykręcić stary element wraz z obudową i zamontować na jego miejsce zamiennik. Po całym procesie warto sprawdzić szczelność układu za pomocą specjalnego kontrastu, a następnie uzupełnić odpowiednią ilością czynnika.
Często popełnianym błędem podczas wymiany jest fakt, że osuszacze fabrycznie są zabezpieczane przez specjalne opakowanie. Dzięki temu środowisko nie jest w stanie ich zniszczyć. Podczas wymiany zadbajmy zatem, by nowy osuszacz nie pozostał na dłużej niż kilka minut bez opakowania oraz oryginalnych zabezpieczeń i niepodłączony do układu. Jeśli dopilnujemy tego, będziemy mieli pewność, że montowany przez nas element posiada pełną sprawność.