1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Sonda lambda

Sonda lambda - wybierz markę

Sonda lambda jako niezbędny element układu wydechowego

Układ wydechowy składa się z kilku elementów. Kolektor wydechowy, tłumik, rura oraz katalizator i sonda lambda – to najważniejsze elementy tego układu. Ten w zasadzie niepozorny element, jakim jest sonda lambda, ma kluczowe znaczenie dla pracy jednostki napędowej. Warto przedstawić, czym są sondy lambda, jak działają, czemu należy dbać o ich sprawność, a w razie awarii szybko wymienić tę część. W przypadku konieczności wymiany, wysokiej jakości sondy znaleźć można w naszej ofercie.

Zobacz również:

Czym jest sonda lambda?

Nie każdy wie, czym jest, jak działa, a nawet jak się nazywa sonda za katalizatorem. Natomiast od wielu lat jest to jeden z kluczowych elementów układu wydechowego. Sonda lambda to niewielkie urządzenie, które posiada ceramiczne ogniwo galwaniczne. Do produkcji sondy lambda wykorzystuje się również dwutlenek cyrkonu oraz platynę. Ogniwo ceramiczne posiada zdolność pełnienia funkcji elektrolitu. Jednak aby mogło przepuszczać jony, potrzebuje wysokiej temperatury, przekraczającej 300 stopni Celsjusza. Dlatego też sondzie lambda często towarzyszy grzałka, utrzymująca stale odpowiednią temperaturę.

Jaka jest funkcja sondy lambda?

Wśród sond lambda panuje spora różnorodność. W naszej ofercie dostępne są na przykład sondy szerokopasmowe oraz wąskopasmowe. Niektóre urządzenia posiadają wierzchnią warstwę platyny, a inne są jej pozbawione. Różnice dotyczą też jakości materiałów i wielkości, która determinuje przeznaczenie do konkretnych marek i modeli pojazdów. Jednak bez względu na to, którą sondę lambda wybierzemy, jej przeznaczenie zawsze będzie takie samo. Jest to element, który za zadanie ma kontrolować skład mieszanki spalin, a następnie informować komputer sterujący silnikiem o wynikach pomiarów. Zasadniczo chodzi tutaj o ilość tlenu w spalinach. Spadek poziomu tlenu poniżej normy oznacza zbyt duże zanieczyszczenie spalin. Konieczna jest wtedy modyfikacja składu mieszanki. To ważne z powodu:

  • troski o środowisko,
  • wydłużenia żywotności silnika,
  • zapobiegania awarii układu wydechowego.

Im więcej zanieczyszczeń w spalinach, tym większe szkody dla środowiska powoduje ich emisja. Co więcej, zanieczyszczenia prowadzą do uszkodzeń oraz szybszej eksploatacji silnika oraz elementów układu wydechowego.

Sonda lambda – cena zależna od modelu

Jak już wspomniano, nie każda sonda lambda jest taka sama. Jeśli interesuje Cię najwyższej jakości sonda lambda cena, jaką będziesz musiał zapłacić, okaże się stosunkowo wysoka. Często jednak warto zapłacić nieco więcej, aby dłużej cieszyć się sprawnym elementem konstrukcji pojazdu. Warto również zwrócić uwagę, że zwykle nieco droższa jest sonda szerokopasmowa, montowana w samochodach sportowych i w większości tych, z silnikiem diesla. Wskazuje ona bowiem względnie dokładną ilość tlenu w spalinach, podczas gdy standardowa, wąskopasmowa sonda lambda informuje tylko, czy ilość mieści się w normie, czy też nie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sond lambda. Posiadamy wszelkiego rodzaju urządzenia, przeznaczone do pojazdów większości marek, zarówno do samochodów sportowych, jak i miejskich i wielu innych.