1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Filtr powietrza kabinowy

Filtr powietrza kabinowy - wybierz markę

Filtry kabinowe w CentrumAuto

Filtr kabinowy nie wpływa na sprawność pojazdu, jednak dzisiaj jest już w zasadzie niezbędnym elementem wyposażenia samochodu. Od lat w nowych pojazdach montuje się filtry powietrza kabinowe. Zapewniają one wiele korzyści, a jednocześnie nie stanowią dużej inwestycji. Filtr taki, montowany na wlocie powietrza do kabiny, służy komfortowi oraz dobremu zdrowiu podróżnych.

Czym jest i jak działa filtr powietrza kabinowy?

Niezbędny element wyposażenia nowoczesnego pojazdu, jakim jest filtr powietrza kabinowy, ma za zadanie chronić kierowcę i pasażerów przed wszelkimi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. W powietrzu przy drodze jest ich bardzo wiele, od pyłu i kurzu, przez piasek, drobiny asfaltu i gumy, gaz wydychany przez samochód, aż po zarodniki grzybów i inne szkodliwe cząsteczki.

Filtr kabinowy to zazwyczaj prosta konstrukcja, którą tworzą przestrzeń aktywna oraz metalowa lub plastikowa rama. Przestrzeń aktywną mogą tworzyć różne materiały. Dzieląc filtry kabinowe przez to kryterium, wyróżnia się dwa główne typy, czyli: standardowy filtr powietrza kabinowy oraz model z węglem aktywnym. Standardowy model chroni przede wszystkim przed dużymi cząsteczkami. Tego typu model określa się również jako filtr przeciwpyłkowy. Zatrzymuje on bowiem pył i kurz, jednak pozostaje przepuszczalny dla większości mniejszych cząsteczek. Natomiast zastosowanie węgla aktywnego sprawia, że filtr pyłkowy zmienia się w filtr neutralizujący również gazy czy zarodniki grzybów. Skuteczność filtra kabinowego z węglem aktywnym wynosi co najmniej 95%, przy czym te najlepsze działają ze 100-procentową skutecznością, czyli chronią przed wszystkimi możliwymi zanieczyszczeniami.

Dlaczego filtr kabinowy jest ważny?

Jak już wspomnieliśmy, filtr kabinowy nie wpływa na sprawność pojazdu. Niemniej absolutnie nie należy bagatelizować kwestii jego sprawności. Zanieczyszczenia zatrzymywane przez filtr chroniący kabinę stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dym i inne gazy obecne na drodze, pył zawieszony w powietrzu, a w przypadku alergików zarodniki roślin – to tylko niektóre z zagrożeń. Poza tym filtr gwarantuje wyższy komfort podróży, wolnej od nieprzyjemnych zapachów.

Kiedy wymiana filtra kabinowego?

Filtr powietrza kabinowy to element eksploatacyjny. Odpowiedź na pytanie, kiedy niezbędna jest wymiana filtra kabinowego, okazuje się nieco złożona. Otóż to zależy od warunków, w jakich użytkowany jest pojazd. Częsta jazda w korkach, w zanieczyszczonym mieście, oznacza zdecydowanie szybsze zużycie filtra niż w przypadku jazdy po wiejskich drogach, gdzie ruch jest niewielki, a w powietrzu trudno znaleźć pył.

Zwykle zaleca się, aby wymianę filtra kabinowego przeprowadzać raz na pół roku. Niemniej w niektórych przypadkach wystarczająca okazuje się wymiana podczas corocznego przeglądu.

Czy to klasyczny, standardowy filtr przeciwpyłkowy, czy zaawansowany filtr powietrza z węglem aktywnym – u nas znajdziesz produkt, którego potrzebujesz. Dysponujemy bogatym asortymentem filtrów powietrza kabinowych od wielu producentów.