1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Końcówki drążków kierowniczych

Końcówki drążków kierowniczych - wybierz markę

Końcówka drążka kierowniczego

By zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze musimy dbać o sprawność pojazdu i reagować na sygnały świadczące o zużyciu wszystkich podzespołów. Jednym z ważnych elementów zapewniających precyzję prowadzenia jest końcówka drążka kierowniczego. Warto więc poznać jej działanie oraz dowiedzieć się, kiedy należy ją wymienić.

Końcówka drążka kierowniczego – jak działa i za co odpowiada?

Sprawny układ kierowniczy jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa na drodze, warto więc dbać o wymianę jego podzespołów. By zapewnić sobie precyzję prowadzenia, należy pamiętać również o regularnej wymianie elementów eksploatacyjnych. Należy do nich między innymi końcówka drążka kierowniczego, która odpowiada za połączenie drążka ze zwrotnicą. Można więc powiedzieć, że jej rolą jest skręcanie koła w taki sposób, jak chce tego kierowca obracający kierownicą. Przy tak ważnym dla bezpieczeństwa zadaniu nie możemy więc pozwolić sobie na brak dokładności.

Kiedy trzeba wymienić końcówki drążka kierowniczego?

Końcówka drążka składa się z przegubu kulowego, który naturalnie zużywa się podczas jazdy. Konieczność wymiany przyspiesza jednak także na przykład najeżdżanie na nierówności i krawężniki. Jak jednak rozpoznać, że części te muszą być wymienione? Zaalarmować powinno nas szczególnie stukanie wydobywające się z okolicy koła podczas jazdy oraz pogorszenie precyzji układu kierowniczego. Podstawową diagnozę końcówki drążka kierowniczego możemy także wykonać samodzielnie, poprzez podniesienie pojazdu, zdjęcie koła i obserwację luzu. Wszystkie niepokojące objawy powinny skłonić do jak najszybszej wymiany podzespołu, jej zaniechanie może się bowiem skończyć bardzo niebezpiecznie.

Końcówka drążka kierowniczego – cena zakupu i wymiany

Zakup oraz wymiana końcówek drążków kierowniczych nie będzie dużym wydatkiem. Części te kosztują zwykle kilkadziesiąt złotych, a ich montaż jest bardzo prosty i zajmuje mało czasu. Za wykonanie takiej usługi w warsztacie mechanicznym trzeba zapłacić około 50 złotych. Co jednak ważne, wymianę końcówki drążków kierowniczych będzie w stanie samodzielnie przeprowadzić większość kierowców. Trzeba jednak pamiętać, by po skończeniu tej pracy udać się do warsztatu w celu ustawienia zbieżności kół, co również nie powinno kosztować więcej niż 100 złotych. Ze względu na to jak ważne zadanie pełnią końcówki drążka kierowniczego, warto zadbać o zakup sprawdzonych części. Podzespoły renomowanych firm w atrakcyjnej cenie można znaleźć w naszym sklepie internetowym.