1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Kolektor

Kolektor - wybierz markę

Kolektory wydechowe i ich awarie

Układ wydechowy odpowiada za odprowadzanie spalin z silnika na zewnątrz pojazdu. Jego prawidłowa praca jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania jednostki napędowej. Natomiast jednym z kluczowych elementów układu wydechowego jest kolektor. Czym jest kolektor wydechowy i jakie pełni funkcje w układzie wydechowym? Czy tanie kolektory wydechowe mogą być dobre? Poniżej odpowiadamy na te i wiele innych istotnych pytań!

Co to jest kolektor wydechowy?

Pod względem konstrukcyjnym kolektory wydechowe to stosunkowo proste elementy. Jest to nic innego jak kilka połączonych ze sobą rurek. Kiedyś niemal zawsze były one wykonywane z żeliwa. Dzisiaj nadal materiał ten czasami wykorzystuje się do konstrukcji kolektorów wydechowych. Wszystko ze względu na jego wytrzymałość na wysokie temperatury, czynniki chemiczne i inne potencjalne zagrożenia. Żeliwo jest też odporne na rdzewienie, czego nie można powiedzieć na przykład o stali. Niestety jest to również materiał bardzo ciężki. Dlatego w nowoczesnych samochodach coraz częściej spotyka się kolektory wydechowe wykonane z tworzyw sztucznych o podwyższonej wytrzymałości.

Jakie funkcje pełnią kolektory wydechowe?

Podstawowym zadaniem, które ma wypełniać kolektor wydechowy, jest umożliwienie przepływu spalin z silnika do rury wydechowej. Zatem zdecydowanie najważniejszą cechą kolektora jest szczelność. To właśnie nieszczelności dotyczą najpoważniejsze usterki kolektora wydechowego. Kolektor wydechowy powinien być szczelny i trwały, aby dobrze znosić kontakt z gorącymi spalinami, pełnymi zanieczyszczeń. Ważna jest także wytrzymałość uszczelek, bez których nie ma mowy o szczelności układu wydechowego.

Warto również wspomnieć o dodatkowym elemencie, który znajduje się zwykle w kolektorze wydechowym. Jest to oczywiście sonda lambda, która najprościej rzecz ujmując, kontroluje proporcje powietrza i paliwa w spalinach. W przypadku niewłaściwych proporcji do komputera pokładowego wysyłany jest odpowiedni sygnał. W jego wyniku dochodzi do zmiany proporcji na takie, które są najkorzystniejsze zarówno dla osiągów, jak i stanu technicznego silnika.

Czego dotyczą usterki kolektora wydechowego?

Pomimo pracy w trudnych warunkach, kolektory wydechowe niezbyt często ulegają awariom. Wszystko ze względu na prostą budowę elementu i proste zadanie do wypełnienia. Jednocześnie części te są konstruowane z wysokiej klasy materiałów. Tanie kolektory wydechowe niskiej jakości mogą czasami ulegać uszkodzeniom mechanicznym już po krótkim czasie użytkowania. Jednak w przypadku wysokiej jakości elementów raczej nie stanowi to zagrożenia w ciągu pierwszych lat użytkowania elementu. Z czasem natomiast pewnym zagrożeniem staje się pęknięcie kolektora. W takiej sytuacji zaleca się spawanie lub wymianę elementu. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że usterki kolektora wydechowego są dosyć rzadkie. O wiele częściej awarii, a w zasadzie zwyczajnemu zużyciu, ulegają uszczelki. W takiej sytuacji wystarczy je wymienić, aby przywrócić szczelność układowi wydechowemu. Zarówno w przypadku konieczności wymiany uszczelek, jak i kompletnych kolektorów wydechowych, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.