1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Wtryskiwacze paliwa

Wtryskiwacze paliwa - wybierz markę

Wtryskiwacze i ich końcówki

Wtryskiwacz to urządzenie niepozorne, jednak niezbędne w każdym samochodzie osobowym, dostawczym czy ciężarowym. Wtryskiwacze to elementy o stosunkowo dużej wytrzymałości. dlatego też wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy z ich istnienia Niemniej jednak, jak każda część samochodowa, również wtryskiwacze paliwa czasami ulegają awariom. W takiej sytuacji przeważnie niezbędna jest wymiana podzespołu, ponieważ naprawy wtryskiwaczy paliwa są zwyczajnie nieopłacalne.

Wtryski paliwa należy dopasowywać do modeli pojazdów, jak również do rodzaju stosowanego oleju napędowego. W naszej ofercie znajdują się wtryskiwacze zarówno do samochodów benzynowych, jak i do diesli. zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Wtryskiwacz paliwa – co to jest?

Aby samochód mógł ruszyć, do cylindrów silnika musi zostać doprowadzone paliwo. Za sprawą naciśnięcia pedału gazu wtryskiwacz wpuszcza do komór silnika odpowiednią ilość paliwa. Przy okazji otwierana jest również przepustnica, aby do jednostki napędowej dostało się powietrze. Mieszanka paliwowo-powietrzna umożliwia rozruszanie silnika, dzięki któremu można ruszyć a następnie kontynuować jazdę. Bardzo ważne jest, aby paliwo było dostarczane pod odpowiednim ciśnieniem, które nigdy nie powinno wynosić mniej niż 2000 bar. Niemniej jednak pożądane ciśnienie jest zależne od wielu czynników, takich jak model i pojemność silnika, czy też rodzaj stosowanego paliwa.

Warto mieć na uwadze, że wtryski paliwa odpowiadają na tylko za dostarczenie oleju napędowego do silnika, ale również za odpowiednie jego rozpylenie. Dlatego też dzisiaj wcale nie są to tak proste w budowie urządzenia, jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne systemy wtrysku to złożone układy, zapewniające:

●    prawidłowe ciśnienie wtrysku,
●    prawidłowe rozpylenie,
●    dostarczenie pożądanej ilości paliwa do silnika.

Wtryskiwacze i ich rodzaje

Wtryskiwacz paliwa to urządzenie występujące w wielu rodzajach. Przede wszystkim można wyróżnić wtryskiwacze:

●    wtryskiwacze do silników benzynowych,
●    wtryskiwacze do silników wysokoprężnych.

Budowa silników benzynowych i wysokoprężnych jest zupełnie inna, stąd też wymagane są inne parametry wtrysku paliwa. Z tego względu w obu przypadkach stosuje się inne wtryskiwacze paliwa. Kolejnego podziału dokonuje się ze względu na kryterium miejsca, w które wtryskiwane jest paliwo. Ze względu na budowę silnika wyróżnia się następujące systemy tworzenia mieszanki paliwowej:

●    wtrysk bezpośredni – paliwo trafia do cylindrów,
●    wtrysk pośredni – paliwo trafia do głowicy

Jak rozpoznać awarię wtrysku paliwa?

Kiedy wtryskiwacz ulega awarii, objawy są widoczne dosyć szybko. Niestety nie zawsze są one specyficzne, przez co łatwo można je pomylić z objawami awarii na przykład rozrusznika lub alternatora. Do podstawowych objawów nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy należą:

●    problemy z odpaleniem silnika,
●    wzrost spalania paliwa,
●    kopcenie z rury wydechowej.

Spostrzeżenie któregokolwiek z wymienionych wyżej objawów oznacza konieczność wizyty w warsztacie samochodowym. Im szybsza identyfikacja awarii wtryskiwaczy, tym mniejsze straty. Bagatelizowanie problemu może bowiem doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów.