1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Wymiana świec żarowych. Kiedy należy to zrobić i o czym trzeba pamiętać?
Jakub Domański, 2023-05-12 12:13:57
Wymiana świec żarowych. Kiedy należy to zrobić i o czym trzeba pamiętać?

Wymiana świec żarowych. Kiedy należy to zrobić i o czym trzeba pamiętać?

Silniki wysokoprężne wyposażone są w świece żarowe, które umożliwiają rozruch w niskich temperaturach. Te elementy ulegają jednak zużyciu, co może powodować liczne problemy w pracy jednostki napędowej. Objawy takie jak trudności z odpaleniem silnika czy niegasnąca kontrolka świec żarowych powinny nas skłonić do dokonania naprawy. Warto więc dowiedzieć się, jak wymienić świece żarowe i jak często należy to robić.


Ile kosztuje wymiana świec żarowych?

Świece żarowe to elementy silnika, które są obecne jedynie w jednostkach wysokoprężnych. W przeciwieństwie do motorów benzynowych, zapłon w dieslach następuje bowiem bez udziału iskry. Z tego powodu świeca żarowa ma funkcję pomocniczą, która polega na zwiększeniu temperatury w komorach silnika. Ten niewielki element jest w stanie w zaledwie kilka sekund rozgrzać się do temperatury nawet około 1000 stopni Celsjusza. Nic więc dziwnego, że przy pracy w tak wymagających warunkach może po czasie dojść do jego uszkodzenia.

Zanim jednak dowiemy się, jak wymienić świece żarowe, warto także zastanowić się, czy nie lepiej powierzyć tę pracę specjaliście. Nie jest to bowiem zwykle bardzo kosztowne. Nad wykonaniem tej czynności u mechanika szczególnie zastanowić powinni się posiadacze samochodów, w których wykręcanie świec żarowych wymaga specjalnych narzędzi. Ich zakup będzie bowiem bardzo kosztowny. Wymiana świec żarowych u mechanika to natomiast w większości przypadków koszt od 100 do 300 zł.

Po czym poznać że świece żarowe są do wymiany?

Zużycie świec żarowych może powodować różne objawy. Najbardziej charakterystyczne są jednak problemy z odpaleniem silnika w niskich temperaturach. Innym sygnałem może być także zwiększenie wibracji silnika po jego uruchomieniu, a także zwiększone spalanie i nadmierne wydobywanie się dymu z rury wydechowej. O konieczności wymiany może także poinformować nas niegasnąca po kilku sekundach kontrolka świec żarowych, lub też paląca się kontrolka check engine. Sprawność tych elementów można zweryfikować także za pomocą specjalnego testera. Jeśli go nie posiadamy, możliwe jest również wizualne ocenienie stanu technicznego – w tym celu konieczne jest jednak wykręcenie świec żarowych.

Czy można samemu wymienić świece żarowe?

W niektórych samochodach wykręcanie świec żarowych jest na tyle proste, że ich samodzielna wymiana nie powinna być problemem. Czasami zdarza się jednak, że element ten jest mocno zapieczony i nie da się go wyjąć za pomocą zwykłych narzędzi. W samochodach niektórych producentów świeca żarowa może być również na tyle cienka, że przy wykręcaniu bez odpowiedniego klucza może dojść do jej złamania.

Jak wymienić świece żarowe?

Wymiana świec żarowych w niektórych pojazdach jest bardzo prosta. W tym celu konieczne jest jedynie ich wykręcenie oraz wkręcenie nowych elementów. Trzeba jednak pamiętać, by nie używać do tego zbyt dużej siły – najlepiej wykorzystać w tym celu klucz dynamometryczny. Co również bardzo ważne, gdy zużyta jest jedna świeca żarowa i tak należy od razu wymienić cały komplet.

Co ile powinno się wymieniać świece żarowe?

Kiedy już wiemy, jak wymienić świece żarowe, warto także dowiedzieć się, jak często należy przeprowadzać tę czynność. Zgodnie z zaleceniami producentów, powinno robić się to po przejechaniu około 100 tysięcy kilometrów. Wszystko zależy jednak od konkretnego modelu pojazdu, silnika oraz sposobu eksploatacji samochodu.