1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Wtryskiwacz samochodowy - co to jest i do czego służy?
Jakub Domański, 2023-03-06 12:11:55
Wtryskiwacz samochodowy - co to jest i do czego służy?

Wtryskiwacz samochodowy - co to jest i do czego służy?

Wtryskiwacz to bardzo trwałe, choć maksymalnie czułe na uszkodzenia elementy układu wtryskowego. Podzespoły te są bardzo odporne na zużycia związane z nieprawidłowym sposobem prowadzenia samochodu czy zaniedbaniami związanymi z jego serwisowaniem. Jest jednak wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na ich działanie, a w efekcie narazić nas na całkiem znaczne koszty. Ale o tym dowiecie się z dalszej części naszego artykułu.


 

 

Co to jest wtryskiwacz?

Jest to kluczowy podzespół wchodzący w skład układu wtryskowego. Wtryskiwacze odpowiadają za podanie odpowiedniej dawki paliwa do komory spalania. Odpowiedzialne są również za odpowiednie rozpylenie podawanego paliwa oraz za podanie go w odpowiednim momencie cyklu pracy. Wtryskiwacze połączona są przewodem wysokiego ciśnienia bezpośrednio z pompą paliwa.

 

Do czego służy wtryskiwacz?

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, rolą wtryskiwacza jest podanie rozpylonego paliwa do komory spalania w odpowiednim momencie. Paliwo podawane jest pod ogromnym ciśnieniem, rzędu 2000 barów. Wtryskiwacze sterowane są za pomocą komputera zarządzającego pracą silnika.

 

Jak prawidłowo dbać o wtryskiwacze?

Wtryskiwacze to elementy szczególnie podatne na zbieranie się wszelkich zanieczyszczeń. Szczególnie dotyczy to ich końcówek, które rozpylają mgiełkę paliwa pod bardzo dużym ciśnieniem. Dbanie o wtryskiwacze w naszym samochodzie nie powinno ograniczać się tylko do ogólnej wiedzy na temat ich działania, ale określonych procedur, które należy powtarzać regularnie. Do podstawowych z nich należą m.in. regularne wymiany filtra paliwa oraz stosowanie uszlachetniaczy, które szczególnie w okresie zimowym mają zbawienny wpływ na układ wtryskowy i jego ogólną kondycję.

 

Jakie mogą być powody usterek wtryskiwaczy?

Do najczęściej spotykanych powodów usterek wtryskiwaczy możemy zaliczyć jazdę z niskim poziomem paliwa w baku, tankowanie słabej jakości paliw, zaniedbanie regularnych wymian filtra paliwa oraz nieszczelności pojawiające się w układzie. Są to czynniki, których usunięcie nie jest dla nas zbyt kosztowne, a z pewnością mniej kosztowne niż wymiana lub regeneracja wtryskiwaczy.

Podsumowując, wtryskiwacze stosowane w silnikach spalinowych samochodów osobowych są elementami delikatnymi, jednak bardzo trwałymi. Tylko znaczne zaniedbania oraz problemy techniczne dotykające naszego układu paliwowego mogą doprowadzić do ich awarii. Warto w odpowiedni sposób zadbać o stan całego układu paliwowego, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić bardzo dużo środków, które z czasem będziemy musieli wydać na potrzebne naprawy.

 


Sprawdź również: