1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Jak wymienić uszkodzone wtryskiwacze? Jak sprawdzić ich stan, ile kosztuje wymiana?
, 2020-09-14 08:37:05
Uszkodzone wtryski? Jak je dobrze wymieniać?

Uszkodzone wtryski? Jak je dobrze wymieniać?

Demontaż zapieczonych wtryskiwaczy jest najbardziej nielubianą operacją przez mechaników. Dlaczego tak naprawdę je tak trudno demontować? Zdarza się, że warsztaty mają podwykonawców, którzy specjalizują się w tej dziedzinie...


 

Najbardziej nielubianą operacją przez mechaników, jest demontaż zapieczonych wtryskiwaczy. Dość często dochodzi w tym momencie do uszkodzenia samych wtryskiwaczy, a czasem również i głowicy. Stąd też często warsztaty mają podwykonawców, którzy specjalizują się w tej dziedzinie.

 

Dlaczego tak trudno je demontować?

 

Wszystko zależy od poszczególnych elementów, takich jak gniazda wtryskiwaczy, pierścienie uszczelniające czy też samych wtryskiwaczy, na występowanie nagaru i korozji. Nagar i korozja powstają na skutek uszkodzenia pierścienia uszczelniającego wtryskiwacza, co skutkuje wydostawaniem się z cylindra mieszanki oleju napędowego, spalin i sadzy. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu rzeczy prowadzi do tego, iż szczelina między obudową wtryskiwacza a gniazdem głowicy wypełnia się twardym nagarem. W połączeniu z wodą zachodzi wtedy niebezpieczne zjawisko korozji elektrochemicznej.

 

Gdzie jest najtrudniej?

 

Problem zapieczonych wtryskiwaczy dotyczy praktycznie wszystkich modeli pojazdów do których są one montowane. Niektóre jednak przysparzają warsztatowcom seryjnych problemów. Takim modelem jest np. jest Renault Traffic z silnikiem 2.0. W tym przypadku próby wyciągnięcia wtryskiwaczy kończą się bardzo często ich urwaniem. Problemem są również zapieczone podkładki miedziane oraz urywające się śruby mocujące wtryskiwacz. Winę za taki stan rzeczy ponosi nieodpowiednie pochylenie szyby czołowej, skutkujące spływaniem wody z podszybia na wyżej wymienione podzespoły. Podobne usterki można spotkać także w Fiatach Jumper, Ducato i Boxer (głównie z silnikami 2.3 i 3.0).

 

Z kompleksową wymianą

 

Do prawidłowej wymiany konieczne są specjalistyczne narzędzia o napędzie hydraulicznym, przeznaczone do konkretnych modeli wtryskiwaczy. Dzięki temu eliminuje się ryzyko uszkodzenia pokrywy zaworów, głowicy i wtryskiwacza. Za pomocą specjalistycznych narzędzi można usunąć praktycznie każdy wtryskiwacz: z uszkodzonym gwintem, urwany czy nawet zaspawany.

Po wyjęciu wtryskiwacza jego gniazdo jest oczyszczane, a często również frezowane. Kolejny bardzo ważny krok to dobór odpowiednich podkładek. Minimalne różnice – nawet rzędu 0,3 mm, mogą stanowić problem. Dotyczy to przede wszystkim zmienionego kąta wtrysku, co w konsekwencji skutkuje nieprawidłową pracą silnika. Czasami demontaż starej podkładki może sprawiać kłopot, stąd też w sytuacjach awaryjnych, aby utrzymać odpowiednią szczelność, zakłada się starą na nową.

 

*Skąd biorą się różne oznaczenia na wtryskiwaczach?

Oznaczenia-wtryskiwaczy

*Wtryskiwacz ze zdjęcia
Wtryskiwacz BOSCH 0445115007