1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Układ hamulcowy
  3. THINK

Układ hamulcowy - THINK - wybierz model


Układ hamulcowy bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów w każdym pojeździe. Ze względu na to, warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie stanu klocków i tarcz hamulcowych - w razie jakichkolwiek uszkodzeń konieczna jest ich jak najszybsza wymiana. Ponadto bardzo ważne jest odpowietrzanie układu hamulcowego - można to zrobić samodzielnie bądź udać się z tym do specjalisty. To bardzo istotny system od którego prawidłowe działanie uzależnione jest bezpieczeństwo jazdy każdego kierowcy. Niesprawne hamulce to tylko krok do groźnego wypadku. Układ hamulcowy powinien być regularnie sprawdzany, a podzespoły wymieniane wraz z postępującą eksploatacją.

Obecnie powszechne są układy hamulcowe cierne. Zaliczają się do nich hamulce bębnowe oraz tarczowe. Konstrukcje znacznie się od siebie różnią, ale ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła i lepszą wydajność hamulce tarczowe powoli wypierają technikę bębnową.

  • klocki hamulcowe,
  • tarcze hamulcowe,
  • zaciski hamulcowe,
  • sieć obwodowa, w której krąży płyn hamulcowy,
  • pompa hamulcowa,

 

Układ hamulcowy nie jest zbyt skomplikowany. Mimo to często występują jego awarie. Najczęściej zawodzi pompa rozdzielcza lub problem leży w przewodach hamulcowych. Przewody hamulcowe mogą parcieć lub rdzewieć, w związku z czym warto kontrolować ich stan. Lepiej nie dopuścić także do wycieku płynu, ponieważ może to doprowadzić do zmniejszenia ciśnienia w układzie. W takiej sytuacji wciskając pedał hamulca, nie zauważymy żadnej reakcji.

Problemy sprawiają również tłoczki hamulcowe umieszczone w zaciskach, okładziny cierne oraz tarcze hamulcowe. Tłoczki mogą się zaciąć lub zatrzeć, co skutkuje nierównomiernym bądź wręcz znikomym dociskiem klocka hamulcowego do tarczy. Trudne warunki pracy oraz często dynamiczny styl jazdy mogą prowadzić do przegrzania się podzespołów. W takim przypadku konieczna jest wymiana tarcz oraz klocków na nowe, niezależnie od ich zużycia.

Warto co jakiś czas robić przegląd instalacji, stanu podzespołów i sprawdzać, czy układ hamulcowy nie jest zapowietrzony. Jeżeli nie umiemy tego sami dobrze ocenić, można poprosić o pomoc mechanika. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że samochód, którym podróżujemy, nas nie zawiedzie.