1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Samochodowy filtr powietrza
Jakub Domański, 2021-03-01 09:07:05
Samochodowy filtr powietrza

Samochodowy filtr powietrza – zadbaj o niego już dziś

Dbając o swoje „cztery kółka” nie można zapomnieć o samochodowym filtrze powietrza. Ten niepozorny element ma ogromne znaczenie dla pracy silnika i naszego zadowolenia z użytkowania auta. Pewnie nie lubisz chodzić w maseczce, źle Ci się w niej oddycha, łapiesz zadyszkę przy większym wysiłku? Silnik samochodu czuje się podobnie, gdy jego filtr powietrza jest mocno zanieczyszczony. Dzięki nowemu filtrowi silnik może pracować sprawnie, równo i wykorzystać pełnię swojej mocy.


Czym jest samochodowy filtr powietrza?

Jak sama nazwa wskazuje, filtr powietrza w samochodzie odpowiada za jego oczyszczanie z drobin piasku, kurzu lub pyłów. Stanowi ważny element układu dolotowego silnika, zapobiegając przedostawaniu się do niego zanieczyszczeń. Czyste powietrze, które wraz z paliwem stanowi podstawę mieszanki paliwowej, jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania silnika.

Filtry wykonywane są zarówno z materiałów naturalnych (bawełna, celuloza), jak i sztucznych (poliester). Poszczególne modele mogą różnić się wydajnością filtracji, długością włókien i wytrzymałością na uszkodzenia, takie jak rozrywanie czy zginanie. Istnieją również filtry sportowe, które mogą pomóc naszemu autu w uzyskaniu jak najlepszych osiągów.

 

 

 

Czemu warto zainwestować w nowy filtr powietrza w samochodzie?

Częsta wymiana samochodowego filtra powietrza to podstawa.

Ważne jest stosowanie dobrej jakości markowych filtrów, które efektywniej dbają o czystość układu dolotowego twojego samochodu. Porządny filtr powietrza gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, ponieważ jest niepalny i stanowi barierę ogniową dla cofającego się z silnika płomienia. Regularna wymiana filtra to także w dłuższej perspektywie oszczędność. Zapchany, zaniedbany filtr zmniejsza przepływ powietrza do silnika wpływając na skład mieszanki paliwowej, co utrudnia wydajną jego pracę. Nasze auto łapie „zadyszkę” wtedy, gdy akurat potrzebujemy wykorzystać pełnię jego możliwości, a także spala więcej paliwa, co boleśnie odczuwa nasz portfel na stacjach benzynowych.

Czysty filtr powietrza jest szczególnie ważny w dobie turbodoładowanych silników downsizingowych, które są coraz powszechniejsze we współcześnie produkowanych samochodach. W takich modelach zanieczyszczone powietrze lub rozpadający się stary filtr mogą uszkodzić elementy turbosprężarki, których wymiana jest szczególnie kosztowna.

 

Kiedy warto wymienić filtr?

Zużycie filtra powietrza w samochodzie jest proporcjonalne do intensywności eksploatacji pojazdu. Należy jednak pamiętać, że w mieście, gdzie powietrze jest szczególnie zanieczyszczone smogiem, należy go wymieniać częściej. Żywotność przeciętnego filtra samochodowego to maksymalnie dwa – trzy lata. Najbezpieczniej jest serwisować filtr po przejechaniu ok. 20 000 kilometrów.

Nowy filtr powietrza do samochodu to stosunkowo niski koszt (około 20-60zł), a może zabezpieczyć nas przed wydatkiem rzędu kilku tysięcy, np. na naprawę czy wymianę delikatnych elementów turbosprężarki, która najmocniej „oberwie” kiedy filtr będzie bardzo zanieczyszczony i mało wydajny. Regularna wymiana filtra samochodowego pozwala cały czas cieszyć się z osiągów naszego samochodu, w pełnym zakresie obrotów.

 


Sprawdź również: