1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Regeneracja wtryskiwaczy paliwa w samochodzie - jak przebiega, ile kosztuje, czy warto?
Jakub Domański, 2020-09-14 09:36:05
regeneracja wtryskiwaczy jak wygląda

Regeneracja wtryskiwaczy - Jak wygląda?

Awaria wtryskiwacza Common Rail nie jest rzadkością we współczesnych dieslach. Naprawy są o tyle bolesne, że zwykle trzeba naprawić je wszystkie, co powiększa kwotę czterokrotnie. Ceny nowych wtrysków są czasami duże, ale jest jeszcze "regeneracja".


 

Rynek opanowało jedynie kilka firm. Najpopularniejszą jest Bosch, ale nie brakuje również wtryskiwaczy Denso i Delphi. Inną znaną firmą jest Siemens, który niedawno został przejęty przez koncern Continental i tak obecnie nazywają się ich wtryskiwacze. Poza Siemensem/Continentalem oraz Delphi wszystkie firmy produkują zarówno wtryskiwacze elektromagnetyczne jak i piezoelektryczne. Simens wytwarza tylko piezoelektryczne, natomiast wtryskiwacze piezo Delphi to rzadkość. Poszczególni producenci wtryskiwaczy mają umowy z konkretnymi markami samochodów, a gdy się przyjrzeć, to istnieje nawet wyraźny podział na kontynenty. Firma Denso dostarcza układy wtryskowe dla Japończyków i takich marek jak Toyota, Mitsubishi czy Mazda, natomiast Bosch do zdecydowanej większości aut niemieckich, ale także francuskich jak Audi, VW, Opel. Delphi dogadał się z tzw. tanimi markami jak Renault/Dacia, Ford czy Hyundai/KIA, natomiast Siemens z koncernem PSA.

 

Rynek wtryskiwaczy

Rynek wtryskiwaczy opanowało jedynie kilka firm. Najpopularniejszą jest Bosch, ale nie brakuje również wtryskiwaczy Denso i Delphi. Inną znaną firmą jest Siemens, który niedawno został przejęty przez koncern Continental i tak obecnie nazywają się ich wtryskiwacze. Poza Siemensem/Continentalem oraz Delphi wszystkie firmy produkują zarówno wtryskiwacze elektromagnetyczne jak i piezoelektryczne. Simens wytwarza tylko piezoelektryczne, natomiast wtryskiwacze piezo Delphi to rzadkość. Poszczególni producenci wtryskiwaczy mają umowy z konkretnymi markami samochodów, a gdy się przyjrzeć, to istnieje nawet wyraźny podział na kontynenty. Firma Denso dostarcza układy wtryskowe dla Japończyków i takich marek jak Toyota, Mitsubishi czy Mazda, natomiast Bosch do zdecydowanej większości aut niemieckich, ale także francuskich jak Audi, VW, Opel. Delphi dogadał się z tzw. tanimi markami jak Renault/Dacia, Ford czy Hyundai/KIA, natomiast Siemens z koncernem PSA.

 

Ceny wtryskiwaczy

Nie warto się jednak sugerować powyższym podziałem. Układy wtryskowe są bardzo różne nie tylko w obrębie jednej marki, ale nawet modelu. Co więcej, w jednym silniku, nawet o podobnej mocy, może być dwóch dostawców wtryskiwaczy. Dlatego nie ma tu zasady. Można jednak znaleźć zasadę co do cen wtryskiwaczy i podzielić je na tanie i drogie. Do pierwszej grupy należą wtryskiwacze Delphi, których ceny kształtują się na poziomie 900–1200 zł. Niewiele wyższe ceny mają wtryskiwacze Bosch 1100–1300 zł i to niezależnie od konstrukcji wtryskiwacza. Gorzej jest już z firmą Siemens/Continental, która średnio żąda za wtryskiwacz około 1300–1500 zł, ale trzeba pamiętać, że produkuje tylko wtryski piezoelektryczne, które już ze względu na konstrukcję muszą być zdecydowanie droższe.

 

Regeneracja czy wymiana na nowe?

Jeśli awarii uległ wtryskiwacz lub kilka wtryskiwaczy mamy dwie opcje: wymiana na nowy lub regeneracja. Nie ma jednej słusznej drogi, natomiast koszty są spore. Nawet jeśli awarii uległ jeden wtryskiwacz, to coś musiało być powodem i najprawdopodobniej powód ten wpłyną też na trwałość pozostałych. Dlatego często z wtryskami trzeba postępować jak z żarówkami – wymieniamy obie, bo druga i tak za chwilę się przepali. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas. Jeśli warsztat zajmie się od razu wszystkimi wtryskiwaczami możemy liczyć na mniejsze koszty robocizny niż w przypadku naprawiania po jednej sztuce. Inna sprawa, że nieuczciwe osoby (czyt. handlarze) potrafią wymienić jeden wtryskiwacz (często na używany) i auto od razu trafia na aukcję. To też jest jakieś rozwiązanie, ale jeśli chcemy jeszcze pojeździć samochodem warto policzyć koszty kompletu.

 

Regeneracja

Teoretycznie kompletna i prawidłowa regeneracja wtryskiwacza przywraca jego sprawność w 100 procentach. 

Problem w tym, że słowa „kompletna i prawidłowa” są różnie traktowane przez warsztaty zajmujące się takimi procesami. Proces ten jest skomplikowany, czasochłonny i wymaga dużego zaangażowania. Po pomiarze i demontażu wszystkie elementy się myje, weryfikuje i klasyfikuje na sprawne lub podlegające wymianie. Jeśli części są dostępne wymienia się je, po czym po złożeniu wtryskiwacza ponownie podlega on pomiarowi. W końcowej fazie nadaje mu się indywidualny kod, na podstawie którego sterownik silnika „dogaduje się” z wtryskiwaczem.

Regeneracja to nie zawsze właściwa droga. 

Ceny regeneracji wahają się od 500 do 1000 zł w zależności od warsztatu i mówimy tu o kompletnej regeneracji. Zwykle widełki cenowe to 600–800 zł i tu rodzi się pytanie: czy warto ryzykować by zaoszczędzić kilkaset złotych? Jeśli wtryskiwacz kosztuje 900 zł, a regeneracja 800 zł to ryzyko niefachowej usługi jest zbyt duże by za zaoszczędzone 400 zł nie mieć pewności co do sprawności wtryskiwacza, a jego sprawdzenie w autoryzowanym serwisie producenta wtryskiwacza też może być kłopotliwe.

Regeneracja, nawet jeśli ryzykowana opłaca się w przypadku wtrysków drogich lub takich, gdzie różnica między kosztem naprawy a nową częścią jest spora.

 

Jeśli kupujesz auto używane z silnikiem Diesla warto wcześniej dowiedzieć się jaki układ wtryskowy ma konkretny egzemplarz. Wtedy możemy mieć przynajmniej świadomość tego, co nas czeka w razie awarii układu wtryskowego. Dużo zależy od warunków eksploatacji konkretnego egzemplarza. Lepiej by jeździł 200 tys. km na paliwie niemieckim niż 150 tys. km na polskim. Faktem jest, że w Niemczech niektóre układy wtryskowe wytrzymują 300 tys. km, te same, które w Polsce wymagają napraw jeszcze przed przebiegiem 200 tys. km. Dobrze jest kupić auto z trwałym układem, ponieważ cena regeneracji czy nowych wtryskiwaczy to nie wszystko. Należy doliczyć robociznę warsztatów, które będą diagnozowały usterkę, a także czas i nerwy. 

 


 

 

Nowe wtryskiwacze

BOSCH, VDO, DELPHI, DENSO

dostępne w naszym sklepie.

 

Wtryskiwacze