
Przewody i kable rozruchowe – jakie kupić przed nadchodzącą zimą?
Przewody rozruchowe to jedno z akcesoriów, które wielu kierowców zawsze wozi ze sobą w aucie. Aby móc z nich skorzystać, trzeba jednak poznać zasady związane z ich stosowaniem. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie kable rozruchowe warto kupić oraz jak odpalić dzięki nim silnik w momencie, gdy nasz akumulator się rozładuje.
Kable rozruchowe – jak wybrać?
Kable rozruchowe to akcesorium, które może przydać się każdemu kierowcy. Ich zastosowanie nie ogranicza się do odpalenia silnika w momencie, gdy pozostawimy włączone światła lub radio w zaparkowanym przez dłuższy czas aucie. Przewody rozruchowe często okazują się bowiem niezastąpione również w zimie, kiedy to problemy z rozruchem zdarzają się zdecydowanie częściej. Warto jednak pamiętać, że dostępne na rynku kable znacznie się od siebie różnią. Jeżeli zależy nam na tym, by umożliwiały one łatwe i bezpieczne uruchamianie silnika, powinniśmy przed zakupem zwrócić uwagę na użyte materiały, jakość wykonania zacisków, a także na grubość kabli.
Jak zmniejszyć straty przekazywanego prądu?
Jednym z parametrów kabli rozruchowych, na który warto zwrócić uwagę, jest ich długość. Niektórym kierowcom może wydawać się, że dłuższe przewody będą lepsze, ze względu na możliwość łatwiejszego podpięcia się do innego samochodu. Kable rozruchowe o długości 3 metrów w zupełności wystarczą jednak do podłączenia akumulatora do stojącego obok auta, a przy tym nie będą przyczyniać się do nadmiernej straty przekazywanego prądu, jak mogłoby mieć to miejsce w przypadku większych długości. Warto również zwrócić uwagę na maksymalne natężenie przewodów oraz ich przekrój. Parametry te powinny być jednak indywidualnie dobrane do danego samochodu.
Jak prawidłowo używać kabli rozruchowych?
Zanim użyjemy kabli rozruchowych, należy najpierw upewnić się, że napięcie naszego akumulatora jest takie samo, jak w przypadku baterii, do której chcemy się podłączyć. Warto także porównać pojemność obydwu urządzeń. Gdy będziemy mieli już pewność, że możemy skorzystać z tej metody uruchamiania silnika, możemy rozpocząć podłączanie przewodów.
Jak podłączyć przewody rozruchowe?
Choć istnieją różne sposoby odpalania silnika za pomocą kabli rozruchowych, to nie każdy z nich będzie równie bezpieczny dla naszego auta. Zalecana przez ekspertów metoda zakłada następujący schemat działania. W pierwszej kolejności powinniśmy zdjąć osłonę akumulatora i podłączyć plusowy przewód (zwykle w kolorze czerwonym) do plusa baterii, z której chcemy pobrać prąd, a następnie zamocować go do plusa naszego rozładowanego akumulatora. Drugi kabel (zwykle czarny) podłączyć musimy do minusa naładowanej baterii oraz do masy auta, które chcemy odpalić. Kolejnym krokiem jest uruchomienie auta z działającym akumulatorem i doładowywanie niesprawnej baterii przez przynajmniej 5 minut. Następnie należy wyłączyć silnik, uruchomić samochód z rozładowanym wcześniej akumulatorem, odłączyć wszystkie kable w kolejności odwrotnej niż przy ich podłączaniu i założyć osłony.
Co może zawieść zimą w samochodzie i o czym jeszcze pamiętać?
Akumulatory to podzespoły, które bardzo często przyczyniają się do unieruchomienia auta w czasie zimy. Z tego powodu kierowcy powinni zainwestować w prostowniki, które pozwolą na doładowywanie baterii. Warto jednak pamiętać, aby przed nadejściem zimy sprawdzić także sprawność innych elementów auta, takich jak na przykład opony, czy też świece żarowe lub zapłonowe. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko niespodziewanej usterki, która uniemożliwi uruchomienie auta.