1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Jak prawidłowo dobrać części po numerze VIN samochodu?
Jakub Domański, 2020-09-14 09:09:59
Numer VIN pomoc w identyfikacji części zamiennych

Numer VIN – jak może nam pomóc w identyfikacji części zamiennych

Numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number) to Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Znajdziemy go w każdym dokumencie związanym z samochodem, od książki serwisowej po dowód rejestracyjny. Jest to indywidualny numer nadawany naszemu samochodowi i zawarte w nim są wszystkie informacje o marce, modelu, roczniku, kraju produkcji oraz wersji jego wyposażenia.


 

Gdzie zamieszczony jest numer VIN?

W Polsce VIN potocznie nazywany jest numerem nadwozia. Poza tym, że wpisany jest do najważniejszych dokumentów, znajdziemy go również w samym samochodzie. Wybity jest na tabliczce  znamionowej, która może być zamieszczona na podszybiu samochodu – od strony kierowcy bądź na słupku bocznym również po stronie kierowcy.

Z czego składa się numer VIN i co oznaczają poszczególne znaki?

Numer VIN składa się z siedemnastu kolejnych znaków – z liter i cyfr, z pominięciem „O” lub „I”, które w odczycie mogłyby być pomylone z podobnymi w zapisie znakami. Nadawany jest każdemu pojazdowi przez jego producenta. Głównym celem jest pełna możliwość identyfikacji pojazdu a także odpowiadających określonemu modelowi części.

VIN jest podzielony na mniejsze jednostki znakowe, które są jak kody określające szczegóły pojazdu. Pierwsze 3 symbole informują o producencie pojazdu – jest to tzw. WMI. Kolejnych 5-6 znaków – czyli VDS – charakteryzują model pojazdu, odnoszą się do określonych danych technicznych. Ostatnie 10 bądź 11 znaków to VIS, który określa rok produkcji, miejsce montażu, a także serię pojazdu.

Poprawna identyfikacja części zamiennych

Czasy, kiedy aby dobrać część zamienną do naszego samochodu, wystarczyło znać rocznik i pojemność silnika, niestety bezpowrotnie minęły. Producenci prześcigają się w tworzeniu różnych wersji samochodów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika, a co za tym idzie, zestaw części to każdego modelu jest inny. Aby poprawnie dobrać część zamienną najlepiej więc posługiwać się numerem VIN. Prostego rozkodowania możemy dokonać własnym sumptem. Składnia nr VIN jest znormalizowana i w internecie bez problemu znajdziemy informację, która cyfra/litera co oznacza.

Żeby dowiedzieć się więcej, czyli sprawdzić jaka część zamienna będzie pasować do naszego samochodu, trzeba już skorzystać z fachowej pomocy serwisu lub sklepu motoryzacyjnego. Mnogość rozwiązań w motoryzacji jest tak duża, że lepiej zdać się tu na fachowców. Dobre serwisy oraz dobrzy dystrybutorzy części wiedzą doskonale co kryje się pod konkretnym numerem VIN i jakie części będą na pewno pasować do naszego samochodu.

Co jeszcze ułatwia znajomość VIN?

Posługując się numerem VIN możemy również sprawdzić inne, bardzo istotne informacje. Są one szczególnie ważne, jeśli kupujemy używany samochód. Na podstawie VIN-u dowiemy się, czy pojazd nie został zarejestrowany jako kradziony i czy uczestniczył w wypadku.