1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Piasta koła

Piasta koła - wybierz markę

Piasty koła w Centrum Auto

Piasta koła to okrągły element konstrukcyjny pojazdu, stanowiący nieodłączny element koła. Warto podkreślić, że piasty występują nie tylko w samochodach, ale również w licznych maszynach, stanowiąc części kół napędowych, ale też kół przekładniowych i innych konstrukcji pracujących na osi. W przypadku motoryzacji o piaście koła mówi się w kontekście elementu połączonego z kołem napędowym. Należy zaznaczyć, że piasty kół występują na wszystkich kołach.

Co to piasta koła i w jakich zestawach jest dostępna?

Zasadniczo piasta samochodowa to element łączący koło z całą resztą konstrukcji pojazdu. Piasta koła tylnego tkwi nieruchomo, podczas gdy piasta koła przedniego obraca się, umożliwiając ruch kół. Do obrotu dochodzi za sprawą połączenia elementu z łożyskiem. Najczęściej piasta koła występuje w zestawie z łożyskiem, przy czym połączenia te mogą być różnorodne. Piasta z łożyskiem to często zestawy niepoddające się rozbiórce, przez co muszą być wymieniane razem. Występują jako zestaw dwóch elementów lub w jeszcze większych zestawach, przykładowo z tarczą hamulcową i zwrotnicą. Co więcej, nowoczesne piasty kół często są wyposażone w czujniki prędkości obrotowej. Ich zadaniem jest wsparcie pracy systemu ABS i ESP.

Jak pracują i do czego są potrzebne piasty kół?

Piasta to element odpowiedzialny za zapewnienie stałego połączenia koła z osią, a tym samym z całą konstrukcją samochodu. Piasta koła przedniego jednocześnie odpowiada za odpowiednią ruchomość koła. Tym samym mowa tutaj o podwójnej funkcji. Przytwierdzenie piasty do koła jest stałe. Do osi również, pod warunkiem zespolenia piasty z łożyskiem. Ponadto omawiany element posiada połączenie z przegubem oraz wahaczem. Bez sprawnej piasty nie ma mowy o bezpiecznym kontynuowaniu jazdy. Natomiast w skrajnych przypadkach, gdy niesprawność jest całkowita, jazda po prostu przestaje być możliwa.

Uszkodzona piasta koła – jak rozpoznać?

Każdy element wyposażenia samochodu może ulec uszkodzeniu. Warto zaznaczyć, że piasta samochodowa jest poddawana dużym obciążeniom. W czasie jazdy wykonuje ona pracę w zasadzie nieustannie, co powoduje wycieranie się powierzchnie piasty, a przede wszystkim pojawianie się luzów na połączeniach. Kierowca może bez większego wysiłku dostrzec objawy uszkodzeń piasty koła. Przede wszystkim łatwo zauważyć luzy, szczególnie mocno odczuwalne podczas wchodzenia w zakręty. Ponadto uszkodzona piasta koła przeważnie daje o sobie znać poprzez nieprzyjemny, specyficzny dźwięk. Uszkodzona piasta koła wymaga wymiany. Koniecznością jest wymiana piasty z łożyskiem po obu stronach danej osi.

Jakościowa piasta z łożyskiem

W naszym sklepie znajdziesz piasty kół od najlepszych producentów. Współpracujemy z takimi markami jak między innymi:

  • Febi Bilstein,
  • Kamoka,
  • Meyle,
  • Mapco,
  • Japanparts,
  • i wiele innych.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz piastę koła odpowiednią dla Twojego pojazdu. Z naszej strony zapewniamy niezawodność produktu, ponieważ wszystkie części samochodowe, które posiadamy w asortymencie, to sprzęt najwyższej klasy. Jednocześnie oferujemy atrakcyjne ceny produktów.