1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Wahacz (poprzeczny, podłużny, ukośny)

Wahacz (poprzeczny, podłużny, ukośny) - wybierz markę

Wahacze

Wahacze są jednymi z najważniejszych elementów zawieszenia samochodowego. Bez nich samochód nie mógłby stabilnie utrzymywać się na kołach, szczególnie w ruchu. Wahacz ma za zadanie łączyć zwrotnicę koła z nadwoziem pojazdu. W naszym sklepie internetowym znajdziecie Państwo szeroki wybór wahaczy do wielu popularnych modeli pojazdów, które można spotkać na naszych drogach.

Rola wahacza w samochodzie

Wahacz, oprócz połączenia ruchomych elementów zawieszenia w naszym samochodzie ma za zadanie ustabilizować pojazd podczas jazdy, zapewnić płynność i kontrolę podczas prowadzenia, a także izolować i ograniczać drgania przenoszone z kół na nadwozie samochodu. Wahacz musi wydajnie pracować niezależnie od warunków i sposobu jazdy. Wraz z amortyzatorami dba o odpowiedni docisk koła na nawierzchni, po której się poruszamy. 

Wahacz – jak działa i jakie są jego rodzaje?

Wahacz przeważnie ma kształt litery A lub U. Zależnie od rodzaju zawieszenia możemy spotkać zwykły wahacz lub tzw. wielowahacz, czyli wahacz złożony z kilku połączonych ze sobą gumowo-metalowych elementów. Zastosowanie tego drugiego rozwiązania ma ogromny wpływ na jakość prowadzenia się samochodu i dlatego wielowahacze najczęściej znajdziemy w samochodach klasy premium oraz pojazdach sportowych. Wadą tego rozwiązania względem zwykłego wahacza jest koszt ewentualnej wymiany, który może być nawet kilkukrotnie wyższy, a sama wymiana dużo bardziej skomplikowana. Najpopularniejsze rodzaje wahaczy wykorzystywanych w samochodach osobowych to: wahacze poprzeczne, wahacze podłużne, wahacze ukośne.

Usterki wahaczy samochodowych

Wahacz zbudowany jest ze stali konstrukcyjnej w formie profilu zamkniętego. W przypadku tzw. wielowahaczy bardzo często element ten wykonany jest z odlewu aluminiowego. W skład wahacza wchodzą również elementy gumowe i najczęściej to właśnie one są powodem zużycia wahacza. Z czasem elementy gumowe zaczynają się niszczyć i pękać, co z kolei prowadzi do powstawania luzów. Gumowe elementy wchodzące w skład wahaczy to tzw. tuleje i sworznie. 

Podsumowując, wahacze to podstawowe elementy zawieszenia każdego samochodu. Obowiązkiem kierowcy jest staranne dbanie o ich stan oraz pełną sprawność. Wszelkie ignorowane usterki czy uszkodzenia tych elementów mogą prowadzić do pogorszenia się prowadzenia naszego samochodu lub wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jesteśmy przekonani, że wahacze oraz inne części zawieszenia dostępne w naszym sklepie internetowym spełnią Państwa oczekiwania!