1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Rozrusznik

Rozrusznik - wybierz markę

Rozruszniki samochodowe

Rozrusznik to niewielki i mało skomplikowany element wyposażenia samochodu. Jednocześnie bez sprawnego rozrusznika samochodowego zapalenie silnika jest niemożliwe. Tym samym, rozrusznik w samochodzie jest niezbędny, aby w ogóle można było ruszyć. W dzisiejszych pojazdach montuje się rozruszniki elektryczne, które ściśle współpracują z akumulatorami. Za sprawą bogatej oferty naszego sklepu, bez trudu znajdziesz u nas odpowiedni rozrusznik, dostosowany do posiadanego przez Ciebie modelu pojazdu. Oferujemy również wszelkie niezbędne części do rozrusznika.

Do czego potrzebny jest rozrusznik?

Rozrusznik w samochodzie bierze udział tylko i wyłącznie w odpalaniu jednostki napędowej. Tym samym rozrusznik pracuje tak naprawdę bardzo krótko. Między innymi dzięki temu, a także za sprawą mało skomplikowanej budowy, element ten rzadko ulega awariom. Niemniej jednak jego znaczenie dla sprawności pojazdu jest kluczowe, gdyż błędy w działaniu tego elementu uniemożliwiają wprawienie w ruch samochodu. Jednak jak to się dzieje, że rozrusznik zostaje uruchomiony?

Po odpaleniu stacyjki rozrusznik zostaje wprawiony w ruch. Jest to urządzenie elektryczne, a więc do uruchomienia potrzebuje ono energii elektrycznej. W przypadku wszelkich urządzeń elektrycznych w dzisiejszych pojazdach, energia elektryczna dostarczana jest z akumulatora. Tym samym uruchomienie rozrusznika wymaga również uruchomienia akumulatora. Warto w tym miejscu wskazać na ścisłą współpracę obu urządzeń. Rozładowany akumulator oznacza, że rozrusznik nie zostanie uruchomiony, a tym samym nie dojdzie do odpalenia silnika. Zużycie rozrusznika jest niezależne od pokonywanych odległości. Rzecz w tym, iż jak już zaznaczono, rozrusznik w samochodzie działa tylko podczas odpalania silnika. Jednak akumulator jest mocno podatny na pokonywane odległości. Urządzenie to jest ładowane w czasie jazdy. Natomiast podczas zapalania pobierana jest z niego energia, właśnie po to, aby móc wprawić w ruch rozrusznik. Po pokonaniu niewielkiej odległości, rzędu kilku kilometrów, bilans energetyczny dla akumulatora jest ujemny. Innymi słowy, nie zdąży on naładować się w takim stopniu, aby uzupełnić stratę poniesioną podczas odpalania jednostki napędowej.

Rozruszniki i ich awarie

Jak już wspomniano, rozrusznik w samochodzie rzadko ulega uszkodzeniom. Niemniej jednak, jak każde urządzenie, czasami może ono ulec awarii. W przypadku rozruszników, do najczęstszych awarii należą:

●    zużycie szczotek,
●    uszkodzone widełki,
●    uszkodzenie elektromagnesu.

W przypadku wystąpienia którejkolwiek z wyżej wymienionych, a także innych awarii, pojawiają się poważne problemy z odpaleniem silnika. W zasadzie jest to jedyny łatwy do zauważenia objaw nieprawidłowości w pracy rozrusznika w samochodzie. W takim przypadku często wystarczy zakupić nowe części do rozrusznika. Niemniej jednak w przypadku poważniejszych awarii konieczna może być wymiana całego podzespołu. Warto również wziąć pod uwagę, że problemy z odpaleniem silnika mogą świadczyć o uszkodzeniu czy też po prostu wyładowaniu akumulatora.