1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Alternator

Alternator - wybierz markę

Co warto wiedzieć o alternatorach samochodowych?

Wszystkie obecnie produkowane samochody posiadają alternator. Do głównych zadań tego urządzenia należy wytwarzanie prądu w trakcie pracy silnika, a następnie przesłanie energii do akumulatora. Poprawna praca alternatora samochodowego to warunek konieczny działania osprzętu elektronicznego, gdyż urządzenie to warunkuje pracę akumulatora.

Warto przypomnieć, że alternator samochodowy zamocowany jest bezpośrednio do silnika. Nieruchomy stojan jest podstawowym elementem budowy alternatora. Sprzęt ten nie działałby prawidłowo bez obecności wytwarzającego pole magnetyczne wirnika, który to jednocześnie indukuje prąd.

Czym różni się rozrusznik od alternatora?

Zdarza się, że te dwa pojęcia – rozrusznik i alternator – używane są zamiennie. Jest to ewidentny i oczywisty błąd. Choć oba te sprzęty są elementami osprzętu silnika, różnią się od siebie funkcjami. Zadanie rozrusznika jest proste – ma pomagać w uruchomieniu silnika. Natomiast alternator jest odpowiedzialny za wytworzenie prądu niezbędnego do pracy silnika. Tym samym mowa tutaj o dwóch zupełnie innych urządzeniach, pełniących w pojeździe odmienne funkcje.

Czy dbanie o alternator jest wymagające?

Prawda jest taka, że alternator nie wymaga szczególnej dbałości, jednak jest kilka sytuacji, w których jego praca może zostać zakłócona. Pierwszym takim przykładem jest kontakt alternatora samochodowego z wodą. Jak woda może dostać się do silnika? Niektórzy wpadają na pomysł… umycia silnika. Nieumiejętne wykonywanie tej czynności może doprowadzić do całkowitego zniszczenia alternatora. Trzeba na to uważać. Destrukcyjny może okazać się także obfity, intensywny deszcz. O zepsutym alternatorze poinformuje nas specjalna kontrolka pojawiająca się na desce rozdzielczej. Ostrzega ona o nieprawidłowościach związanych z napięciem podawanym do akumulatora, co oznacza, że jakiś problem tkwi właśnie w alternatorze. Co ważne, owa kontrolka nie musi świecić cały czas. Sporadycznie migającego znaku ostrzegawczego także nie można ignorować. W każdym samochodzie alternator to podstawa jego działania, musimy zadbać o to, by zawsze był sprawny.

Tak naprawdę, jeśli chodzi o wytrzymałość alternatora, to ma na nią wpływ wiele czynników. Sporo zależy od producenta. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdują się w niej sprawdzone alternatory samochodowe od najlepszych producentów.