1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Drążki kierownicze poprzeczne

Drążki kierownicze poprzeczne - wybierz markę

Drążki kierownicze

Układ kierowniczy to z pewnością jeden z kluczowych elementów w naszym samochodzie. Jego sprawność zależna jest od wielu elementów i bezpośrednio wpływa nie tylko na komfort i pewność prowadzenia, ale również na bezpieczeństwo na drodze. Wszelkie wady, uszkodzenia lub niedoskonałości pracy układu kierowniczego są zauważalne w sterowności naszym samochodem oraz reakcji na szybkie ruchy kierownicą.

Rola drążków kierowniczych poprzecznych w samochodzie

Drążki kierownicze służą do ustawiania kół zgodnie z ruchem kierownicy. Każdy ruch kołem kierownicy trafia przez przekładnię kierowniczą oraz drążki kierownicze wprost na koła. Dzięki ich działaniu możemy precyzyjnie określać tor jazdy naszym samochodem. Drążki kierownicze dzielimy na poprzeczne oraz podłużne. Te pierwsze stanowią część systemu zwrotniczego i przekazują ruch pomiędzy obiema zwrotnicami w naszym samochodzie. Drugie natomiast są odpowiedzialne za przekazanie ruchu z przekładni kierowniczej do zwrotnicy.

Usterki drążków kierowniczych

Drążki kierownicze przenoszą znaczne siły, jednocześnie utrzymując koło w stabilnej i stałej pozycji. Podobnie jak inne elementy zawieszenia oraz układu kierowniczego, podlegają zużyciu. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z uszkodzeniem elementów gumowych znajdujących się na końcach drążków. Zużycie tego elementu ma realny wpływ na jakość prowadzenia naszego samochodu i powoduje tzw. zmiany zbieżności kół przednich. 

Objawy uszkodzenia drążków kierowniczych

Najpopularniejszym i najczęściej występującym objawem zużycia drążków kierowniczych są luzy w układzie kierowniczym oraz charakterystyczny, pojedynczy stuk podczas ruchu kierownicą. Diagnozę drążków najlepiej jest przeprowadzić, kiedy auto stoi w miejscu. Jeśli podczas szarpania w jedną i drugą stronę słyszymy głośne stukanie, to oznacza, że nasze drążki potrzebują wymiany. Ich stan można sprawdzić również przez szarpanie kołem podczas postoju lub na podnośniku, a także na stacjach kontroli pojazdów przy użyciu specjalistycznych urządzeń.

Jak wybrać drążki kierownicze do swojego samochodu?

Najlepiej jest dobierać je po numerze konkretnych części. Drążki w zależności od wersji pojazdu mogą się nieco różnić od siebie. Pamiętajmy również, że drążki kierownicze powinny być zawsze wymieniane parami, a po tym zabiegu kierowca powinien udać się na ustawienie zbieżności kół. Tylko po jej prawidłowym wykonaniu i odpowiednim ustawieniu będziemy mieli pewność, że cały układ działa właściwie.