1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Chłodnica oleju

Chłodnica oleju - wybierz markę

Chłodnica oleju - jej znaczenie i jak podejść do kwestii wymiany urządzenia?

Choć jest niewielkich rozmiarów i niczym nie zaskakuje, jeśli chodzi o konstrukcję, to pełni niezwykle ważną funkcję w samochodzie. Jak łatwo się domyślić już po samej nazwie – chłodnica oleju silnikowego – to urządzenie, które ma jedno podstawowe zadanie. Polega ono na chłodzeniu oleju silnikowego. Proces ten odbywa się przy pomocy pędu powietrza. Co jeszcze można, a nawet powinno się powiedzieć o chłodnicy oleju?

Chłodnica oleju – kilka faktów

Najczęściej umieszczona jest tuż obok głównej chłodnicy, utrzymującej prawidłową temperaturę silnika. Z jednej strony to dobrze, z drugiej zaś – położenie to może prowadzić do częstych uszkodzeń mechanicznych tego urządzenia. O uszkodzeniu dowiemy się szybko – albo zapali się czerwona kontrolka na desce rozdzielczej (informującą o konieczności dopełnienia zbiornika z olejem), albo po dłuższym postoju dostrzeżemy plamę oleju na podłożu pod maską. Chłodnice oleju utrzymują prawidłową temperaturę oleju, co zaś przyczynia się do lepszej żywotności wielu części w samochodzie. Przede wszystkim jednak chłodnica oleju jest niezbędna, aby smar mógł prawidłowo pełnić swoją główną funkcję, którą jest ograniczanie tarcia w silniku.

Chłodnica oleju silnikowego do wymiany

Profesjonalna wymiana chłodnicy wymaga wiedzy, doświadczenia i precyzji. Choć można podejmować się wymiany samodzielnie, to znacznie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjaliście. Gdy jest się właścicielem auta, w którym chłodnica oleju silnikowego uległa rozszczelnieniu lub zepsuciu, warto oddać pojazd w ręce fachowcy, ponieważ tylko on jest gwarancją w pełni prawidłowego przeprowadzenia wymiany. Jednak samodzielnie można wybrać chłodnicę oraz ją zakupić. Tu trzeba pamiętać, że nie warto oszczędzać, kupując części tańsze, lecz gorszej jakości, ponieważ nie posłużą długo i pozorna oszczędność na nic się nie zda – konieczna będzie naprawa chłodnicy po raz kolejny. Tego typu część jest łatwa do nabycia i nie należy do najdroższych, dlatego nie warto zajmować się próbą naprawy lub regeneracji. Lepiej od razu zdecydować się na nową. Stanu używanych chłodnic nie mamy możliwości w pełni zweryfikować.

Nie wiesz, jaka chłodnica oleju będzie najlepsza dla Twojego pojazdu? Nie przejmuj się, chętnie pomożemy Ci przy wyborze. Doradzimy Ci najlepszy model, spośród mnóstwa produktów w naszej ofercie. Gwarantujemy, że znajdzie się u nas chłodnica oleju silnikowego, która idealnie spełni potrzeby Twojego samochodu.