1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe - wybierz markę

Samochodowe klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe są nieodzownym elementem każdego samochodu. Kierowca jest zobowiązany do okresowego sprawdzania ich jakości oraz skuteczności. Jakość tego elementu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu.

Wiemy już, że jak najlepszy stan hamulców to kluczowa sprawa podczas eksploatacji każdego pojazdu. Nie każdy jednak wie w jaki sposób można monitorować zużycie tych elementów. Najłatwiejsze zadanie mamy wtedy, gdy posiadamy obecnie najczęściej spotykany system oparty o tarcze hamulcowe. Jeśli felga posiada znaczne otwory jesteśmy w stanie zajrzeć pod nią bez zdejmowania koła i wzrokowo określić ilość okładziny znajdującej się na klockach. Jeśli jest jej mało lub wytarta została nierównomiernie to oznacza, że przyszedł czas na wymianę klocków hamulcowych w naszym samochodzie.

Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe do swojego samochodu?

Prędzej czy później staniemy przed decyzją o wyborze nowych klocków hamulcowych do swojego samochodu. Warto pamiętać o kilku rzeczach, które z pewnością bardzo pomogą nam w podjęciu właściwej decyzji. Oto kilka, naszym zdaniem najważniejszych wytycznych:

  • Renoma marki – każda marka klocków hamulcowych ma swoją renomę, która nigdy nie jest przypadkowa. Szukasz dobrych klocków? Wybieraj te od najlepszych producentów.
  • Rodzaj oraz typ i materiał z jakiego zostały wykonane klocki – jeśli mamy problem z dobraniem klocków o takich samych właściwościach to posłużmy się numerem VIN.
  • Solidność dostawcy – wybór dostawcy ważny jest z dwóch powodów: pozwala ustrzec się przed zakupem podróbek – podróbki to klocki hamulcowe, które mogą mieć realny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze.
  • Zapewnienie właściwego stosunek ceny do jakości – za klocki od solidnego dostawcy nigdy nie przepłacisz.
  • Opinie użytkowników – chodzi tu głównie o opinie opisujące doświadczenia związane z użytkowaniem określonych klocków samochodowych.

Wiemy już, że aby dobrze dobrać klocki hamulcowe do potrzeb swojego samochodu musimy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Zatem jakie są najczęściej spotykane rodzaje tego podzespołu?

Najpopularniejsze rodzaje klocków hamulcowych

Rodzaje klocków hamulcowych do samochodów wyróżniamy w oparciu o ich skład. Obecnie do najpopularniejszych rodzajów klocków należą:

  • Klocki hamulcowe metaliczne – większość ich składu stanowią metale, głównie opiłki, proszki oraz grafit, które połączone są ze sobą przy użyciu specjalnych żywic. Klocki tego typu wykorzystywane są w samochodach ciężarowych i terenowych. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach pod znacznym obciążeniem.
  • Klocki hamulcowe organiczne – to obecnie najczęściej spotykane w samochodach osobowych klocki. Składają się na nie głównie węgiel, metal, szkło oraz guma, które również połączone są żywicą. Zaletą takich klocków jest mniejsze zużycie tarcz hamulcowych, a główną wadą znaczne pylenie, które osadza się na felgach oraz nadwoziu samochodu. Są one również stosunkowo tanie w produkcji oraz sprzedaży.
  • Klocki hamulcowe ceramiczne – najnowocześniejsze oraz najbardziej zaawansowane technicznie klocki znajdujące się na rynku. Wykorzystywane są w samochodach sportowych oraz wyczynowych ponieważ dzięki swoim właściwościom nie tracą skuteczności wraz ze wzrostem temperatury powstającej podczas dynamicznej jazdy, np. po torze lub autostradzie.