1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Żarówki
  3. Żarniki ksenonowe

Żarniki ksenonowe

Żarniki ksenonowe zyskały bardzo dużą popularność i wiele osób uważa, że są one znacznie lepsze niż tradycyjne żarówki halogenowe. Emitowane przez nie światło jest bowiem mocniejsze i bardziej naturalne, a ich żywotność jest zwykle znacznie dłuższa. Żarniki xenonowe również trzeba jednak wymienić, a w tym celu należy dobrać element o właściwych parametrach.

Zalety żarników ksenonowych

Odpowiednie oświetlenie auta jest kluczowe, by bezpiecznie poruszać się po drogach. W ostatnich latach bardzo popularne stały się żarniki ksenonowe, które oferują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami halogenowymi. Przede wszystkim są one dużo bardziej energooszczędne, co oznacza niższy pobór prądu z akumulatora pojazdu.

Żarniki xenonowe emitują także mocniejsze, lecz bardziej neutralne światło. Znacznie zwiększa to komfort jazdy. Warto pamiętać także o tym, że żarnik xenonowy ma również dłuższą żywotność niż tradycyjna żarówka. Również on ulega jednak zużyciu, przez co konieczna jest jego wymiana.

Żarniki xenonowe – rodzaje

Aby dobrać właściwe żarniki ksenonowe do samochodu, należy najpierw poznać ich rodzaje. Każdy podzespół ma bowiem własne oznaczenie, które opisuje jego parametry. Możemy więc wyróżnić żarniki xenonowe D1R, D1S, D2R, D2S, D3R, D3S, D4R i D4S. W oznaczeniach tych litera D wskazuje na to, że dany element to żarnik xenonowy, cyfry informują natomiast o tym, czy żarnik posiada zapłonnik (jest on obecny w przypadku cyfr nieparzystych). Występująca na końcu litera informuje natomiast o tym, czy mamy do czynienia z reflektorami soczewkowymi (oznaczone literą S), czy lampami z lustrem parabolicznym (oznaczone literą R).

Na rynku dostępne są żarniki ksenonowe, które różnią się między sobą ceną. Należy jednak pamiętać, że niektóre najtańsze podzespoły mogą okazać się awaryjne, co może powodować zagrożenie. Dlatego w przypadku żarników xeononowych warto wybrać produkty sprawdzonych firm, które będą zapewniały najwyższą jakość.

Uszkodzony żarnik xenonowy – wymiana

O tym, że żarnik xenonowy musi zostać wymieniony świadczyć może stopniowe pogarszanie się skuteczności jego działania. Światło staje się więc z czasem coraz słabsze lub zmienia się jego barwa. Może się także zdarzyć, że żarniki xenonowe zaczynają migać. W takich sytuacjach konieczne jest zastąpienie zużytej części. Co jednak bardzo ważne, żarniki ksenonowe zawsze należy wymieniać parami.