1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Żarówki
  3. Halogenowe żarówki reflektorowe

Halogenowe żarówki reflektorowe

Sprawne żarówki reflektorowe samochodowe to niezbędny element każdego auta, który zapewnia bezpieczeństwo podróżowania. Część ta może jednak ulec awarii podczas jazdy, przez co konieczna będzie wymiana. Zawsze warto więc wyposażyć się w zapasowe żarówki halogenowe odpowiednie do danego modelu auta, które umożliwią kontynuowanie jazdy.

Żarówki halogenowe – zalety

Żarówki reflektorowe to niewielkie elementy pojazdu, które spełniają jednak bardzo ważne zadanie. Dzięki nim kierowca jest w stanie widzieć, co dzieje się na drodze, a sam pojazd jest widoczny dla innych uczestników ruchu. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa jest więc to, by żarówki reflektorowe samochodowe były zawsze sprawne.

Najpopularniejszym typem oświetlenia samochodowego są obecnie żarówki halogenowe. Swoją ogromną popularność wśród producentów aut zyskały przez bardzo dobre właściwości. Są one bowiem wytrzymałe i zapewniają intensywne światło. Żarówka halogenowa jest także zwykle bardzo tania.

Rodzaje żarówek reflektorowych samochodowych

Halogenowe żarówki reflektorowe mogą być montowane w wielu miejscach, nie tylko w reflektorach świateł mijania. Można więc wyróżnić kilka różnych typów tych podzespołów, takich jak: H1, H2, H3, H4, H7, H8, H9, H11, H13, H15, H21W, HB3, HB4, HB5 i R2. Zdecydowanie najpopularniejsza jest jednak żarówka halogenowa H4 i H7.

Żarówki reflektorowe mogą różnić się także pod względem materiałów użytych do produkcji. Z tego powodu niektóre z nich mają znacznie dłuższą żywotność, która niekiedy może być nawet trzykrotnie wyższa niż w przypadku zwykłej żarówki halogenowej.

Uszkodzona żarówka halogenowa – jak wymienić?

W zależności od modelu auta żarówki halogenowe może wymieniać się w inny sposób. W niektórych pojazdach naprawę będzie w stanie przeprowadzić każdy kierowca, dostęp do reflektorów jest bowiem bardzo prosty i wystarczy w tym celu jedynie podnieść maskę lub klapę bagażnika. Istnieją jednak auta, w których żarówka halogenowa może być wymieniona jedynie po zdemontowaniu całego reflektora.

Podczas wymiany żarówek halogenowych warto jednak pamiętać, by nie dotykać rękoma jej szklanej powierzchni. Może to spowodować powstanie odcisków, które negatywnie odbiją się na działaniu żarówki i skrócą jej żywotność.