1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Jakie tarcze hamulcowe wybrać do swojego samochodu? Na co zwrócić uwagę podczas kupna tarcz hamulcowych?
Jakub Domański, 2020-09-14 07:27:03
Jakie tarcze hamulcowe?

Jakie tarcze hamulcowe?

Pewnie każdy chociaż raz zastanawiał się, jakie tarcze hamulcowe tym razem zakupić, bowiem tarcze hamulcowe to jeden z najważniejszych elementów naszego samochodu, ponieważ odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo.


Tarcze hamulcowe są jednym z tych elementów układu hamulcowego naszego samochodu – tuż obok klocków, bębnów czy szczęk hamulcowych. Są tym elementem, który trzeba wymieniać co jakiś czas. Jeśli chcemy poruszać się bezpiecznie naszym golfem, audi czy bmw, musimy dbać o układ hamulcowy naszych pojazdów i wymieniać m.in. tarcze hamulcowe.

Zacznijmy od tego, ile wytrzymują tarcze hamulcowe, jakie są objawy zużycia tarczy oraz co ile powinno się je wymieniać.

 

Ile wytrzymują tarcze hamulcowe i co ile powinno się je wymieniać?

To jak długo wytrzymają tarcze hamulcowe, w dużej mierze zależy od nas samych. Podstawą są regularne kontrole. Przeglądu układu hamulcowego, w tym tarcz hamulcowych, klocków i jakości płynu hamulcowego, powinniśmy dokonywać przy każdej wymianie opon. Warto także zrobić przegląd przed wyjazdem w dłuższą trasę. Bezwzględnie powinniśmy sprawdzić hamulce, gdy tylko zauważymy lub usłyszymy jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hamulcowego.

 

Wymiana tarcz hamulcowych nie zależy od przebiegu samochodu, ale od ich faktycznego zużycia. Jeśli nie korzystamy z samochodu, to nie znaczy, że tarcze hamulcowe nie nadają się do wymiany. Jeśli auto długo stoi nie odpalane, np. w zimie, to tarcze mogą ulec korozji. A wtedy niezbędna jest wymiana.

Objawy zużycia tarczy hamulcowych

Stan tarcz można ocenić „gołym okiem” - wyłapując czy są na nich pęknięcia, rowki i wspomniana korozja. Ważnym elementem jest grubość tarcz hamulcowych. Producenci określają ich minimalną grubość. Jeśli stwierdzimy, że tarcze są za „cienkie”, bezwzględnie musimy je wymienić – za każdy razem dwie tarcze na osi.

Jakie są inne objawy zużycia tarcz hamulcowych? To m.in.:

  • drgania na kierownicy podczas hamowania
  • drgania na pedale hamulca podczas hamowania

 

Rodzaje tarcz hamulcowych

1. Tarcze monolityczne – są najczęściej spotykane w nieco starszych samochodach. Pojazdy te jeszcze do niedawna cieszyły się dużą popularnością, stąd też udział tarcz monolitycznych na rynku wciąż jest wysoki. Do ich produkcji używa się zazwyczaj całego fragmentu metalu.

Charakteryzują się dużą wydajnością, jednak w trakcie intensywnej eksploatacji dochodzić może do ich nadmiernego przegrzania się. Wówczas stosowanie tych części nie jest bezpieczne, gdyż cechują się obniżoną skutecznością hamowania.

2. Tarcze wentylowane – to rozwiązanie coraz popularniejsze, stosowane nawet w samochodach osobowych przeznaczonych głównie do jazdy po mieście. Skonstruowane zostały w taki sposób, iż między ich połówkami znajdują się specjalne otwory, których zadaniem jest odprowadzanie ciepła. W ten sposób zmniejszeniu ulega prawdopodobieństwo przegrzania się tarcz podczas intensywnej eksploatacji, gdyż tarcze niejako stygną od środka.

W przypadku tarcz wentylowanych możemy zatem mówić o wysokiej skuteczności hamowania, nawet w trudnych warunkach, które towarzyszą dynamicznej jeździe. Zmniejszone ryzyko przegrzania się wpływa także na trwałość samych tarczy, sprawiając, że nie zużywają się tak szybko.

 

Tarcze hamulcowe – jak wybrać? Jakie najlepsze?

Sprawnie działający układ hamulcowy wpływa przede wszystkim na skrócenie drogi hamowania, co daje szansę na uniknięcie kolizji drogowej. To jednak, czy sprawdza się on w ekstremalnych warunkach, zależy między innymi od jakości zamontowanych tarczy hamulcowych. Jakie tarcze wybrać, aby zwiększyć sprawność hamowania?
 
 

Rodzaje tarcz hamulcowych

Wybierając tarcze samochodowe, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich rodzaj. To, jaki typ elementów został zamontowany w naszym samochodzie, zależy przede wszystkim od jego modelu, klasy, masy czy też przeznaczenia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zmienić starych tarczy na rozwiązanie bardziej zaawansowane techniczne. Wiąże się to jednak ze zwiększonymi wydatkami, co nie w każdym przypadku może być opłacalne.

Z uwagi na rodzaj tarczy hamulcowych wyróżniamy:

1. Tarcze monolityczne – Charakteryzują się dużą wydajnością, jednak w trakcie intensywnej eksploatacji dochodzić może do ich nadmiernego przegrzania się. Wówczas stosowanie tych części nie jest bezpieczne, gdyż cechują się obniżoną skutecznością hamowania.

2. Tarcze wentylowane – W przypadku tarcz wentylowanych możemy mówić o wysokiej skuteczności hamowania, nawet w trudnych warunkach, które towarzyszą dynamicznej jeździe. Zmniejszone ryzyko przegrzania się wpływa także na trwałość samych tarczy, sprawiając, że nie zużywają się tak szybko.

 

3. Tarcze nacinane i nawiercane – stosowane są zazwyczaj w samochodach sportowych. Dynamiczna jazda wymaga bowiem zwiększonej wydajności i odporności na wysokie temperatury, co gwarantują modele nacinane i nawiercane. Dzięki temu podczas hamowania nie tracą one swoich właściwości.

Rozwiązania tego typu mają jednak pewną wadę. A mianowicie, przyspieszają zużywanie się okładzin ciernych. Gwarantują jednak dłuższą żywotność samych tarcz, co sprawia, że są coraz chętniej stosowane przez kierowców, którzy preferują dynamiczną jazdę.

  • nacinane tarcze hamulcowe – są mniej podatne na fading, gdyż ich podstawowym zadaniem jest odprowadzanie gazów powstających w trakcie hamowania. Dzięki temu pomiędzy klockiem hamulcowym a tarczą nie tworzy się poduszka powietrzna obniżająca skuteczność hamowania. Zaletą ich stosowania jest również to, iż oczyszczają powierzchnię klocka hamulcowego z zabrudzeń, pyłu i kurzu. Sprawia to, że między klockiem a tarczą nie ma zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć skuteczność hamowania. Dzięki temu klocek jest czysty w każdych warunkach drogowych, co gwarantuje jego bardzo dobre przyleganie do tarczy.
  • nawiercane tarcze hamulcowe – nazwa tych tarczy może być trochę myląca. Nie posiadają one bowiem otworów przelotowych, a jedynie wgłębienia, których głównym zadaniem jest eliminowanie gazów, które tworzą się między klockiem hamulcowym a tarczą w trakcie hamowania. W porównaniu z nacinanymi tarczami hamulcowymi modele nawiercane w mniejszym stopniu zużywają klocki hamulcowe, jednak nie usuwają zanieczyszczeń. W trudnych warunkach drogowych ich skuteczność działania jest zatem obniżona.

4. Tarcze węglowo-ceramiczne – Zazwyczaj są montowane w sportowych autach. Coraz częściej można je jednak spotkać także w samochodach typu SUV. W ich wypadku duża masa pojazdu może wydłużyć drogę hamowania, dlatego niezbędne są tarcze, które gwarantują skuteczność działania nawet w warunkach silnego przegrzania.

 

Jakiej firmy wybrać tarcze hamulcowe?

Kiedy stwierdzimy już, że nasze tarcze hamulcowe trzeba wymienić, wtedy musimy się zdecydować na konkretną markę. Jaką wybrać? Kierowcy najczęściej kupują następujące marki tarcz hamulcowych:

To marki najczęściej wybierane przez kierowców i polecane przez mechaników. Często różnią się znacznie cenami, ale każda z nich sprawdzi się w naszym samochodzie.

Jakie tarcze dobrać do naszego samochodu?

Producenci tarcz samochodowych zaznaczają, do jakich modeli samochodów pasują. Możemy trafić np. na tarcze hamulcowe Ate, które pasują do volkswagena passata czy golfa 4, ale już nie będą pasowały do audi a4 czy bmw e46. Wszystko zależy od modelu auta. Na szczęście w naszym sklepie znajdziesz tych wszystkich producentów i będziesz mógł łatwo dobrać pasujące tarcze do Twojego samochodu.

 

Zobacz również:


Tarcze hamulcowe A4 B6 Tarcze hamulcowe Audi A3 Tarcze hamulcowe BMW E46 Tarcze hamulcowe VW GOLF 5