1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Jak samodzielnie wymienić olej w samochodzie? Praktyczne porady!
Jakub Domański, 2023-03-06 12:10:23
Jak samodzielnie wymienić olej w samochodzie?

Jak samodzielnie wymienić olej w samochodzie?

Olej silnikowy to smar odpowiadający za zmniejszanie siły tarcia w silniku. Poza realizacją swojego głównego zadania odpowiada też za chłodzenie silnika, a często także sprzyja zachowaniu go w czystości. Jednak, aby olej wywiązywał się z obowiązków, musi być świeży. Dlatego tak ważna jest wymiana oleju. Jak ją przeprowadzić bez pomocy fachowca? Wyjaśniamy!


Jak często wymieniać olej silnikowy?

Długo użytkowany olej, jak każdy środek zabezpieczający, z czasem wymaga wymiany. Traci swoją lepkość, a czasami również inne pożądane właściwości, jak zdolność do oczyszczania silnika. Ponadto do oleju przedostają się zanieczyszczenia, przez które staje się on zagrożeniem dla silnika. Po jakim czasie dochodzi do tych zjawisk i konieczna jest wymiana oleju? Najczęściej wskazuje się przedział od 5 do 20 tysięcy kilometrów. Dlaczego jest on aż tak szeroki? Ponieważ o czasie koniecznej wymiany smaru decyduje wiele czynników, takich jak:

  • typ oleju,
  • jakość oleju,
  • rodzaj silnika,
  • jakość filtrów w samochodzie,
  • miejsce użytkowania pojazdu (w zakurzonym mieście zużycie jest szybsze),
  • jakość tankowanego paliwa,
  • pora roku.

Zalecamy, aby po upływie okresu, który może uprawniać do wymiany oleju, dokonać jego kontroli. Najlepiej zlecić to fachowcowi, który po ocenie koloru, zapachu i konsystencji smaru potrafi ocenić, czy trzeba go wymienić.

Jaki olej kupić?

Wybór olejów silnikowych jest dzisiaj ogromny. Dotyczy on licznych właściwości, ponadto na rynku działa wielu producentów. Zacznijmy od podstawowego podziału na oleje: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne.

Smary syntetyczne to produkty powstające w laboratoriach chemicznych, zawierające liczne dodatki uszlachetniające. Tego typu oleje są najskuteczniejsze w smarowaniu, chłodzeniu i czyszczeniu silnika. Modele półsyntetyczne posiadają pewne dodatki uszlachetniające, jednak powstają na bazie środków mineralnych. Natomiast oleje mineralne to destylaty ropy naftowej, w pełni naturalne oleje bez dodatków uszlachetniających. Ich brak, jak również wolne rozprowadzanie po silniku sprawiają, że smary mineralne stosuje się już w zasadzie tylko w starszych silnikach.

Jaki wybrać olej samochodowy?

W naszej ofercie znajdziesz oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Bez trudu dobierzesz produkt do potrzeb Twojego silnika, ponieważ posiadamy szeroką ofertę produktów o zróżnicowanych parametrach lepkości, chłodzenia, czy dostosowania do temperatury zewnętrznej. Znajdziesz u nas oleje takich marek jak m.in.: Castrol, Motul, Mobil, Shell, Valvoline, Elf, GM, czy Total.

Jak samodzielnie wymienić olej w silniku?

Wymiana oleju nie jest szczególnie skomplikowana. Posiadając pewne doświadczenie i wiedzę motoryzacyjną, z powodzeniem można przeprowadzić ten zabieg samodzielnie. Konieczne jest wykonanie następujących kroków:

  1. Wjedź samochodem na kanał lub skorzystaj z podnośnika – musisz mieć dobry dostęp do spodniej części pojazdu. Zabezpiecz auto tak, aby stało stabilnie.
  2. Zgaś silnik i odczekaj kilka do kilkunastu minut. Rozgrzany olej będzie lepiej spływał, jednak zbyt wysoka temperatura może być niebezpieczna.
  3. Umieść pod miską olejową pojemnik na zużyty smar.
  4. Powoli odkręcaj korek spustowy, a po upewnieniu się, że gwint puścił, pociągnij korek zdecydowanie.
  5. Poczekaj, aż olej w całości wyleje się do pojemnika.
  6. Odkręć filtr oleju i zaczekaj na ewentualny spływ resztek smaru.
  7. Posmaruj uszczelkę nowego filtra smarem i mocno przykręć go ręcznie.
  8. Przykręć korek spustowy.
  9. Wlej nowy olej do oznaczonego poziomu.
  10. Włącz silnik na kilka minut, aby rozgrzać olej. Później sprawdź, czy jego poziom jest odpowiedni, a w razie potrzeby uzupełnij go.

Wymiana oleju w samochodzie

Jakie narzędzia przygotować do wymiany oleju?

Większość czynności związanych z wymianą oleju zwykle możesz przeprowadzić ręcznie, bez narzędzi. Jednak na etapie odkręcania korka spustowego, jeśli będzie wyjątkowo mocno przykręcony, możesz potrzebować kombinerek. Może Ci się również przydać klucz do filtra olejowego. Oczywiście niezbędny będzie też pojemnik na zużyty olej. Pamiętaj również o środkach ochrony osobistej, czyli przede wszystkim rękawicach.

Co warto wymienić wraz z wymianą oleju?

Obowiązkową czynnością towarzyszącą wymianie oleju powinna być wymiana filtra oleju. Zatkany, zużyty filtr sprawia, że zastosowanie nowego oleju o wysokich parametrach nic nie daje, ponieważ do jednostki napędowej i tak przedostają się zanieczyszczenia. Dlatego wraz z olejem warto wymienić również filtr powietrza i filtr kabinowy. Wszystko po to, aby uniemożliwić przedostawanie się do silnika zanieczyszczeń wraz z powietrzem z zewnątrz.

Filtry samochodowe

Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w kwestii dbania o sprawne funkcjonowanie i długowieczność silnika. Warto pamiętać o regularnej wymianie smaru, którą z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie. Niemniej również w warsztacie nie jest to szczególnie droga usługa.