1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Jak rozpoznać, który wtryskiwacz jest uszkodzony?
Jakub Domański, 2023-08-08 08:08:56
Jak rozpoznać, który wtryskiwacz jest uszkodzony?

Jak rozpoznać, który wtryskiwacz jest uszkodzony?

Wtryskiwacze to bardzo ważne części silnika, które mogą po pewnym czasie ulec uszkodzeniu. I chociaż awaria jednego elementu nie uniemożliwi zazwyczaj dalszej jazdy, to wpłynie ona negatywnie na pracę oraz osiągi jednostki. W jaki sposób można w takim razie dowiedzieć się, że wtryskiwacze nie działają poprawnie?


Uszkodzone wtryski – jak rozpoznać objawy?

Awaria wtryskiwaczy może objawiać się na wiele różnych sposobów. Możemy mieć więc do czynienia między innymi z szarpaniem występującym w trakcie jazdy, nierówną pracą jednostki na biegu jałowym, charakterystycznym stukaniem, a także zwiększoną emisją spalin. Nieco trudniejsze do zaobserwowania może być natomiast pogorszenie się osiągów silnika. Jeżeli zauważamy spadek mocy lub wyraźnie większe spalanie, może to oznaczać, że wtryskiwacze wymagają wymiany lub regeneracji.

Jak sprawdzić który wtrysk stuka?

Bardzo często zdarza się, że awarii nie ulegają wszystkie wtryskiwacze, a tylko jeden lub kilka z nich. Jak jednak sprawdzić, który element jest odpowiedzialny za pojawienie się wymienionych wcześniej objawów? Najlepszym sposobem jest wizyta w profesjonalnym warsztacie. Specjalista podłączy tester diagnostyczny, za pomocą którego możliwe będzie sprawdzenie parametrów pracy jednostki. Aby jednak zyskać pewność, która z części nie działa prawidłowo, konieczne będzie wymontowanie wtryskiwaczy oraz przetestowanie ich na stole pobierczym.

Zawieszony wtryskiwacz – objawy

W silnikach wysokoprężnych dosyć częstym problemem jest odkładanie się nagaru, który wpływa negatywne na pracę całej jednostki. Zagrożone są również wtryskiwacze, które mogą się przez to zawieszać. Lekceważenie tego problemu może doprowadzić do poważnych konsekwnecji, łącznie ze zniszczeniem silnika, dlatego zawsze należy być wyczulonym na objawy awarii. Gdy zawczasu dostrzeżemy, że uszkodzone są wtryskiwacze, wymiana może oszczędzić nam wielu kłopotów.

Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem?

Choć wizyta w warsztacie jest najlepszym sposobem, by wykryć awarie wtryskiwaczy, istnieje także domowa metoda na weryfikację ich sprawności. W tym celu wykonuje się test przelewowy, który polega na podłączeniu do każdego z wtryskiwaczy przewodów prowadzących do pojemników, włączeniu silnika i kontrolowaniu ilości pozyskanego paliwa. Jeżeli w jednym lub kilku zbiornikach znajdzie się znacznie więcej płynu, może to oznaczać, że konieczna będzie wymiana lub regeneracja wtryskiwaczy.

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail. Jak je zdiagnozować i wymienić?

System Common Rail jest najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych. W jego przypadku wtryskiwacze również ulegać mogą awariom, co powodować będzie takie same objawy, jak w pozostałych układach. W większości sytuacji po zdiagnozowaniu awarii możliwa będzie regeneracja tych elementów, która jest zwykle znacznie tańsza niż zakup nowych części. W niektórych przypadkach może okazać się jednak, że jedynym rozwiązaniem będzie wymiana wtryskiwaczy. Pracę tę najlepiej jest powierzyć specjalistom – odkręcenie zapieczonych elementów często bywa bardzo kłopotliwe, a niekiedy nawet niemożliwe bez odpowiednich narzędzi.