1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Przygotowanie samochodu do zimy. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?
Jakub Domański, 2020-09-14 09:15:43
Jak przygotować samochód na zimę?

Jak przygotować samochód na zimę?

Korzystanie z samochodu zimą wiąże się z licznymi utrudnieniami. Oprócz śliskiej nawierzchni kierowcy muszą zmagać się z opadami atmosferycznymi, zimnem i szybko zapadającym zmrokiem, utrudniającym widoczność. Zimowe warunki drogowe stanowią duże wyzwanie także dla samych samochodów, które są narażone na działanie niskich temperatur, wilgoci i soli drogowej Dlatego przygotowanie samochodu do sezonu zimowego nie powinno ograniczać się jedynie do wymiany opon, ale obejmować cały samochód.


 

Akumulator

 

Jak przygotować samochód na zimę? Kłopoty z odpaleniem auta w mroźny zimowy poranek przypominają wielu kierowcom o istnieniu instalacji elektrycznej w samochodzie. Aby uniknąć przykrego zmagania się z uruchomieniem pojazdu na mrozie, powinniśmy wcześniej zadbać o stan instalacji elektrycznej. Przed sezonem należy przede wszystkim sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Warto także zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku, aby wyeliminować ewentualne problemy z alternatorem. W samej baterii należy oczyścić klemy ze śniedzi i zabezpieczyć je smarem grafitowym. Powinno się także zadbać o stan kabli dostarczających prąd do świec zapłonowych. Jeżeli dysponujemy starszym samochodem, powinniśmy zdemontować przewody i dokładnie je wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia czy tlenki metali pojawiające się na stykach powodują opór w przepływie prądu. Jeżeli przewody są naprawdę w złym stanie, należy po prostu je wymienić na nowe. Pamiętajmy, że kabli nie wolno dotykać przy włączonym silniku. Grozi to porażeniem prądem o wysokim napięciu.

 

Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne

 

Jak przygotować samochód na zimę? Praktyczne poradyPrzygotowanie samochodu do sezonu zimowego powinno także obejmować kontrolę wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej. Jeżeli termin wymiany oleju jest bliski, nie warto czekać do wiosny, ale wymienić olej wraz z filtrami przed nadejściem mrozów.

 

W niskich temperaturach szczególnie ważna jest jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia substancji chłodzącej, ponieważ grozi to pęknięciem bloku silnika. Powinniśmy więc w ramach jesiennego przeglądu wymienić płyn w chłodnicy lub uzupełnić jego poziom specjalnym koncentratem. Szeroki wybór chemii samochodowej znajdziesz w naszej ofercie.

 

Ważna jest także jakość płynu hamulcowego oraz stan tarcz hamulcowych i klocków hamulcowych. Substancja wypełniająca układ hamulcowy jest silnie higroskopijna i po jakimś czasie traci swoje pierwotne własności. Może to doprowadzić do pogorszenia sprawności hamulców i wydłużenia drogi hamowania. Zazwyczaj płyn hamulcowy wymienia się raz do roku, jednak jeśli nie znamy daty ostatniej wymiany, lepiej zdecydować się na nowy płyn hamulcowy przed zimą. Przy okazji należy wymienić wytarte klocki hamulcowe.

 

Światła i wycieraczki

 

Jak przygotować samochód na zimę? Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przed nadejściem intensywnych opadów atmosferycznych warto zadbać o stan piór wycieraczek. Gumowe pióro wycieraczki należy oczyścić przy użyciu ręcznika papierowego oraz płynu do mycia szyb. Trzeba także ocenić stan samego pióra, a w razie zauważenia pęknięć czy ubytków gumy dokonać jego wymiany. Trzeba także sprawdzić działanie świateł i wymienić wszystkie niedziałające żarówki.

 

Mycie i woskowanie

 

Na koniec powinniśmy zatroszczyć się o karoserię auta. Wprawdzie dzisiejsze powłoki lakiernicze charakteryzują się dużą odpornością na korozję, jednak ich warstwa jest o wiele cieńsza niż dawniej. Dlatego po dokładnym umyciu auta należy zawoskować całą karoserię. Wosk stanowi skuteczne zabezpieczenie lakieru przed wpływem wilgoci, soli drogowej czy substancji znajdujących się w powietrzu oraz na powierzchni asfaltu. Nie należy także obawiać się mycia i woskowania samochodu w zimie. Przy dodatnich temperaturach powinniśmy myć samochód znacznie częściej niż latem. W tym celu idealnie sprawdzą się zestawy kosmetyków samochodowych.

 


Sprawdź również >

Jak często wymieniać olej?

Jakie tarcze hamulcowe?