1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
 2. « Wróc do  Motoryzacja
 3. Jak przygotować samochód do podróży?
CentrumAuto.pl, 2019-07-12 13:21:24
Jak przygotować samochód do podróży

Jak przygotować swój samochód do długiej podróży? Czyli Planowanie wakacyjnych wycieczek autem...

Co zrobić, aby zminimalizować wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji? Co nam da gwarancję bezpiecznych podróży?


 

Podróż  samochodem na wakacje może być ciekawym przeżyciem – zupełnie innym od lotu samolotem z jednym tylko bagażem. Jadąc autem możemy zabrać ze sobą wszystko co na co mamy ochotę. Sprzęt do nurkowania, grill, rowery, a może nawet łódka? Jeśli uważamy, że mogą się przydać na miejscu i gabaryty samochodu na to pozwalają – jadą z nami.

 

 Oto kilka punktów, z którymi warto się zapoznać.

 • Solidny przegląd najważniejszych podzespołów

  Jeśli wybierasz się w daleką podróż po Europie to najważniejsza rzecz jaką musisz zrobić. Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów w serwisie ustrzeże nas przed wieloma problemami w trasie. Niech profesjonaliści sprawdzą stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców i układu chłodzenia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, a planujemy długą trasę – wymieńmy go przed wyjazdem, jeśli akumulator dokonuje żywota – lepiej wymienić go teraz niż kupować na szybko dowolny akumulator w obcym kraju.

 

 • Sprawdź termin ważności przeglądu technicznego i ubezpiecznia OC

  Brak ważnego przeglądu czy ubezpiecznia OC może skutecznie uniemożliwić kontynuowanie podróży, a także narazić nas na wiele nieprzyjemności w razie zdarzenia losowego na drodze. Przed wyjazdem dokładnie sprawdźmy czy przegląd techniczny i ubezpiecznie OC będą ważne przez cały planowany okres podróży.

 

 • Zielona karta

  Polskie ubezpiecznie OC ważne jest na terenie całej Unii Europejskiej, jeśli jednak wybieramy się poza granicę Państw członkowskich musimy wykupić zieloną kartę. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje zieloną kartę gratis do wykupionego ubezpieczenia OC, musimy tylko udać się do najbliższej placówki ubezpieczyciela lub zadzownić na infolinię, aby otrzymać dodatkowy dokument.

  Zielona karta jest ważna na terenie Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Tunezji, Iranu, Turcji, Izraela oraz Ukrainy.

 

 • Sprawdź czy masz komplet wyposażenia dodatkowego

  Czy każdy z Was co roku sprawdza legalizację gaśnicy samochodowej? Założę się, że nie. Przed wyjazdem warto to zrobić i uniknąć zbędnych dyskusji z policjantem obcej narodowości.

 

 • Sprawdź przepisy i limity prędkości obowiązujące w danym kraju

  Ograniczenia prędkości w krajach Unii Europejskiej mogą różnić się od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w krajach, które planujemy odwiedzić. Różnice mogą dotyczyć także obowiązkowego wyposażenia samochodu, np. kamizelki odblaskowej. W naszym kraju jest to nadal wyposażenie nieobowiązkowe, a wiele państw wprowadziło taki obowiązek i skrupulatnie go egzekwuje. Kamizelka odblaskowa to wyposażenie obowiązkowe w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy. Zaopatrzmy się w kamizelkę odblaskową niezależnie od tego czy wyjeżdzamy za granicę czy nie – przyda się także na naszych drogach.

 

 • Sprawdź powietrze w kole zapasowym

  Ta z pozoru błaha usterka może zatrzymać nas na poboczu na wiele godzin. Przed wyjazdem sprawdź stan swojego koła zapasowego. Dla pewności możesz zabrać ze sobą mały kompresor i/lub zestaw naprawczy do przebitego koła samochodowego.

 

 • Zaktualizuj mapy w nawigacji samochodowej

  Jeśli korzystamy z nawigacji samochodowej sprawdźmy czy jej producent nie udostępnia nowszej wersji map niż aktualnie zainstalowane w naszym urządzeniu – często bezpłatna aktualizacja pozwoli nam wykorzystać nowowybudowane autostrady i ominąć remontowane odcinki dróg.

 

 • Przeanalizuj planowaną trasę

  Nawigacja samochodowa nie zwalnia nas przed zaplanowaniem trasy całego wyjazdu. Poświęć kilka godzin na sprawdzenie jakimi drogami i przez jakie kraje wiedzie najlepsza trasa. A może, jeśli nam się nie spieszy, warto wybrać bardziej malowniczą trasę, wzdłuż której będzie też co zobaczyć? Jeśli Twój samochód zasilany jest paliwem LPG warto sprawdzić czy i w których miejscach naszej trasy, znajdują się stacje autogazu. Planowanie trasy przed wyjazdem to obowiązkowy element każdego wyjazdu samochodem w dłuższą podróż.

 

 • Dodatkowe ubezpieczenie Assistance

  Nawet jeśli jesteśmy pewni technicznej sprawności naszego samochodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w razie usterki mechanicznej zapewni nam darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę czy nawet samochód zastępczy