1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Jak przygotować swój samochód przed zimą?
Jakub Domański, 2023-11-20 13:52:27
jak-przygotowac-auto-na-zime

Jak przygotować samochód przed zimą?

Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy nie tylko sprawi, że unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale także zwiększy nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Co w takim razie warto zrobić przed nadejściem niskich temperatur? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.


Wymiana opon na zimowe – kiedy należy ją przeprowadzić?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących przygotowania samochodu na zimę jest niewątpliwie wymiana opon na zimowe. To właśnie od dostosowania ogumienia do panujących warunków atmosferycznych zależy przecież nasze bezpieczeństwo na drodze. Właśnie z tego powodu każdy kierowca powinien zainwestować w wysokiej jakości opony i nie zwlekać z ich wymianą. Kiedy jednak należy to zrobić? Często powtarzana zasada mówi o tym, by ogumienie zmienić, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeżeli zastosujemy się do tej rady, w ogromnym stopniu zmniejszymy ryzyko, że zostaniemy zaskoczeni przez nagłą zmianę pogody.

Sprawdzanie stanu technicznego auta przed zimą

Dużym błędem popełnianym przez niektórych kierowców jest ograniczenie przygotowywania samochodu na zimę wyłącznie do wymiany opon. Warto więc pamiętać, że bardzo istotne jest również sprawdzenie stanu technicznego auta, a przede wszystkim tych jego elementów, które stwarzają największe ryzyko unieruchomienia pojazdu w niskich temperaturach. Poza skontrolowaniem stanu ogumienia należy więc również ocenić sprawność akumulatora oraz świec żarowych lub świec zapłonowych. Ich nadmierne zużycie może bowiem sprawić, że w najmniej oczekiwanym momencie samochodu nie uda się po prostu odpalić.

Dlaczego musisz wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Poza skontrolowaniem wyżej wymienionych elementów warto także zweryfikować wszystkie płyny eksploatacyjne w aucie. O ile stosowane współcześnie oleje silnikowe, płyny hamulcowe i płyny chłodnicze są przystosowane do używania w zimie, to warto sprawdzić ich poziom oraz to, czy nie zwlekaliśmy zbyt długo z przeprowadzeniem ich wymiany. Z biegiem czasu każda z tych substancji traci bowiem swoje właściwości. Na pewno koniecznie trzeba będzie jednak wymienić płyn do spryskiwaczy – jego letnia wersja nie nadaje się do stosowania przy niższych temperaturach, dlatego niezbędne będzie zastosowanie zimowego odpowiednika.

Kable rozruchowe i inne przydatne akcesoria – w co warto się wyposażyć?

Kiedy będziemy mieć już pewność, że stan techniczny naszego auta pozwala na bezpieczną jazdę w czasie zimy, warto także wyposażyć się w przydatne w tym czasie akcesoria. Mowa tu nie tylko o składanej łopacie, płynie do odmrażania szyb czy skrobaczce – niezbędne mogą bowiem okazać się także kable rozruchowe. Bardzo niska temperatura niekorzystnie wpływa bowiem na akumulator, przez co rozruch w silnym mrozie może okazać się niemożliwy. Posiadanie przewodów pozwoli jednak odpalić silnik dzięki podłączeniu się do baterii innego samochodu.

Jako kierowcy możemy w czasie zimy zetknąć się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, które mogą nie tylko spowodować nasze zirytowanie, ale także narazić nas na realne niebezpieczeństwo. Warto więc zawczasu przygotować się do zimy i wdrożyć w życie opisywane wyżej wskazówki.