
Jak prawidłowo dobrać odpowiedni olej silnikowy do starszego samochodu?
Prawidłowe dobranie środka smarnego do starszego samochodu jest niezbędne do tego, by silnik mógł pracować prawidłowo. Ze względu na to, że dostępne na rynku oleje samochodowe posiadają wiele oznaczeń, wybór właściwego preparatu może nie być łatwy. Jakie oleje silnikowe będą więc odpowiednie w przypadku starszych pojazdów?
Dobór oleju silnikowego – na co zwracać uwagę?
Oleje silnikowe dostępne na rynku posiadają różne oznaczenia, które mogą być niejasne dla niektórych kierowców. W momencie, kiedy ze względu na liczbę przejechanych kilometrów lub czas, który upłynął od ostatniej wymiany, konieczne jest zastąpienie środka smarnego, wybór odpowiedniego preparatu może wiązać się z pewnymi komplikacjami. Sprawa staje się jednak dużo prostsza, gdy wiemy, co oznaczają konkretne parametry, którymi cechują się oleje samochodowe.
Najbardziej istotnym oznaczeniem, na które na pewno zawsze warto zwracać uwagę, gdy wybieramy olej silnikowy, jest jego lepkość określana według normy SAE. Natknąć więc możemy się na oznaczenia takie jak olej Elf 5W30, olej Castrol 5W40 czy olej Total 15W40. Nie są to jednak jedyne parametry środka smarnego. Oleje silnikowe posiadają bowiem także oznaczenia jakości zgodne z normą ACEA, takie jak np. A3/B3. Skąd jednak wiedzieć, jaki środek smarny będzie odpowiedni do naszego pojazdu? Najprostszą metodą jest sprawdzenie zaleceń znajdujących się w instrukcji auta. Można jednak skorzystać także z wyszukiwarek dostępnych na stronach internetowych producentów olejów.
Jak często wymieniać olej silnikowy?
Zarówno w starszych, jak i w nowszych samochodach regularna wymiana oleju silnikowego jest kluczowa dla zachowania sprawności pojazdu. Jak często jednak należy to robić? Podawane zwykle zalecenia mówią o wymianie oleju po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów lub raz w roku. W przypadku aut eksploatowanych w trudnych warunkach lub głównie w mieście, niezbędne może być jednak skrócenie tego interwału.
Czy warto robić płukankę silnika przed wymianą oleju?
Płukanie silnika to zabieg stosowany przed wymianą oleju samochodowego, który ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z jednostki napędowej. Płukanki mogą być używane zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych i to bez względu na ich wiek. Niektórzy obawiają się tego, że zabieg ten może spowodować pojawienie się wycieków. W rzeczywistości jednak płukanki mogą bardzo korzystnie wpłynąć na działanie silnika dzięki usunięciu z niego nagaru i złogów.
Starszy samochód – jaki olej silnikowy?
Problem z doborem oleju silnikowego często dotyczy także starszych pojazdów. Zamieszanie to wynika z rozpowszechnionych mitów dotyczących wyboru środka smarnego. Tym, czym powinniśmy kierować się w przypadku wyboru oleju silnikowego do starszych samochodów, są jednak nadal zalecenia producenta auta. W niektórych sytuacjach niezbędne może być więc stosowanie oleju mineralnego lub półsyntetycznego. Choć produkty te nie są już tak popularne, nadal są one dostępne w ofercie wielu producentów. Przykładem tego są chociażby oleje silnikowe Revline, oleje silnikowe Shell, czy też oleje silnikowe Motul.