1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Jak dbać o klimatyzację samochodową? 4 zasady sprawnego układu
Jakub Domański, 2023-04-11 11:42:11
Jak dbać o klimatyzację samochodową

Jak dbać o klimatyzację samochodową? Poznaj 4 najważniejsze zasady, które zapewniają sprawność układu

Klimatyzacja samochodowa jest już obecna w większości aut jeżdżących po polskich drogach. Choć może się wydawać, że jej obsługa jest banalnie prosta, to jednak, by zachować jej sprawność przez długi czas, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku bardzo ważnych reguł. Poznaj 4 praktyczne wskazówki dotyczące używania klimatyzacji i dowiedz się, czy też popełniasz błędy, które niszczą ten układ.


Dokonuj regularnych przeglądów klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa to dosyć skomplikowany układ, który do poprawnego działania wymaga sprawności wszystkich jego komponentów. Dlatego właśnie konieczne jest regularne sprawdzanie, jak działa kompresor klimatyzacji, skraplacz, parownik, osuszacz i zawór rozprężny. Przegląd powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów. Najlepiej zrobić to w profesjonalnym serwisie, który dokładnie sprawdzi, w jakim stanie są wszystkie podzespoły oraz w razie potrzeby uzupełni czynnik chłodzący. Podczas takiego przeglądu warto wymienić nie tylko niesprawne części do klimatyzacji, ale także filtr powietrza, który również wpływa na działanie układu.

Regularnie używaj klimatyzacji samochodowej

Jedną z najważniejszych rzeczy, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest regularne używanie klimatyzacji. Jeżeli zależy nam na jej sprawności, warto włączyć ją przynajmniej raz w tygodniu. O ile większość osób na pewno pamięta o tym w lecie, to często powodem wielu problemów jest nieużywanie klimatyzacji samochodowej przez całą zimę. Zdecydowanie warto to jednak robić! Nie tylko zapewnimy sobie w ten sprawność układu, ale także skutecznie pozbędziemy się problemu zaparowanych szyb. Osuszacz klimatyzacji i parownik klimatyzacji dbają bowiem o odprowadzanie wilgoci z wnętrza samochodu.

Sprawdzanie klimatyzacji samochodowej

Pamiętaj o właściwym ustawianiu temperatury

Częstym błędem, który kierowcy popełniają głównie w bardzo ciepłe dni, jest ustawianie zbyt niskiej temperatury w samochodzie. Może to nie tylko źle wpłynąć na nasze zdrowie, ale także przyspieszyć zużycie klimatyzacji samochodowej. Najlepiej więc, aby temperatura wewnątrz pojazdu nie była niższa o więcej niż 8 °C od tej, która panuje na zewnątrz.

Niektóre osoby ustawiają bardzo niską temperaturę przez to, że ich klimatyzacja ma problem z odpowiednim schłodzeniem wnętrza pojazdu. Powodem takiego stanu rzeczy może być uszkodzenie którejś z części układu – niesprawny może być na przykład skraplacz klimatyzacji lub kompresor. Czasami zdarza się także, że układ przestaje pracować podczas postoju. Bardzo często za taki problem odpowiada niesprawny wentylator klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa

Nie włączaj klimatyzacji od razu po wejściu do samochodu

W upalne dni samochody szybko się nagrzewają. Po wejściu do stojącego na słońcu auta wiele osób chce jak najszybciej zmniejszyć temperaturę, dlatego od razu włącza klimatyzację. Nie jest to jednak najlepszy pomysł – może się to bowiem przyczynić do awarii układu. Dlatego warto pamiętać o tym, by najpierw przewietrzyć samochód. Już to sprawi, że temperatura wewnątrz pojazdu znacznie się obniży. Jeżeli jest to możliwe, warto także parkować w mniej nasłonecznionym miejscu – dzięki temu samochód nie będzie się aż tak nagrzewał.

Przestrzeganie tych kilku prostych rad przyczyni się do bardziej optymalnej pracy klimatyzacji samochodowej. Dzięki temu z pewnością uda się przedłużyć jej sprawność. Warto więc już teraz zacząć je stosować, aby uchronić się przed koniecznością dokonywania kosztownych napraw.