1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Poradniki
  4. Do czego służy osuszacz klimatyzacji i jakie są objawy jego usterki
Jakub Domański, 2023-07-18 13:10:23
do-czego-sluzy-osuszacz-klimatyzacji-i-jakie-sa-objawy-jego-usterki

Do czego służy osuszacz klimatyzacji i jakie są objawy jego usterki

Osuszacz klimatyzacji to ważna część układu, którego sprawność jest kluczowa dla komfortu jazdy. Choć objawy jego usterki mogą nie być łatwe do wykrycia, to warto wiedzieć, co powinno zaniepokoić i skłonić do wykonania przeglądu. Jak zatem rozpoznać, że filtr osuszacza klimatyzacji wymaga wymiany?


Co to jest osuszacz klimatyzacji?

Układ klimatyzacji to bardzo istotny element współczesnych samochodów, który w znacznym stopniu wpływa na komfort podróżowania. Aby zapewnić mu prawidłowe działanie, musisz zadbać o sprawność wszystkich jego komponentów. Jednym z nich jest osuszacz klimatyzacji, którego usterka może doprowadzić do awarii całego układu. W większości samochodów element ten ulokowany jest pomiędzy skraplaczem i parownikiem, a jego kształt jest zazwyczaj walcowaty. Ze względu na jego budowę i funkcję, filtr osuszacza klimatyzacji musi być wymieniany zarówno, gdy dojdzie do rozszczelnienia układu, jak i po upływie określonego czasu – jest to bowiem komponent, który ulega zużyciu. Zwykle przyjmuje się, że część tę należy zastępować co dwa lata.

Jakie są funkcje osuszacza klimatyzacji?

Wiesz już, że tylko jeśli w układzie znajduje się sprawny osuszacz powietrza, klimatyzacja może działać prawidłowo. Za co jednak odpowiada ten element i dlaczego jest tak istotny? Osuszacz klimatyzacji spełnia dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich, której część ta zawdzięcza swoją nazwę, jest osuszanie powietrza – obecność wilgoci w układzie mogłaby bowiem nie tylko zmniejszyć jego wydajność, ale także doprowadzić do uszkodzenia innych elementów. Kolejnym zadaniem tego podzespołu jest natomiast zapobieganie przed przedostawaniem się zanieczyszczeń, które również mogłyby negatywnie wpłynąć na sprawność pozostałych komponentów. Jak więc widać, filtr daje pewność, że odpowiednio chroniona będzie cała klimatyzacja – osuszacz musi więc zawsze być sprawny i działać prawidłowo.

Usterki osuszacza klimatyzacji

Objawy i usterki osuszacza klimatyzacji

Choć element jakim jest osuszacz klimatyzacji spełnia bardzo ważne zadania, to często nie da się łatwo zauważyć objawów jego zużycia. Kiedy traci on swoją sprawność, do układu zaczyna przedostawać się wilgoć, co stopniowo obniża wydajność chłodzenia oraz może przyczyniać się do korodowania pozostałych komponentów. Jeśli więc zauważysz, że klimatyzacja zaczyna działać gorzej, powinieneś rozważyć wykonanie przeglądu całego układu. Wczesne wykrycie usterki pozwoli Ci bowiem uniknąć uszkodzenia innych części. A warto pamiętać, że jeżeli przez długi czas niesprawny będzie osuszacz klimatyzacji, cena naprawy pozostałych komponentów, takich jak na przykład kompresor, może być bardzo wysoka.

Jaki jest koszt naprawy osuszacza?

Cena osuszacza klimatyzacji może znacznie różnić się w zależności od modelu samochodu, do którego jest on przeznaczony. Najtańsze komponenty można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych, w przypadku niektórych aut trzeba jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Warto także pamiętać, że wymiana tego elementu bez specjalistycznych przyrządów jest właściwie niemożliwa. Mogłoby się to bowiem wiązać z utratą czynnika chłodzącego oraz uszkodzeniem osuszacza. Pochłania on bowiem również wilgoć z otoczenia, co może sprawić, że po kilku minutach od wyjęcia z opakowania nie będzie on już nadawał się do montażu. Dlatego właśnie konieczne jest powierzenie tego zadania specjalistom, którzy wykonują czynności takie jak wymiana osuszacza klimatyzacji – cena tej pracy mieści się zazwyczaj w przedziale od 50 zł do 300 zł.