1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Czym jest przepustnica w samochodzie i dlaczego jest tak ważna?
Jakub Domański, 2021-03-08 11:51:39
Czym jest przepustnica w samochodzie i dlaczego jest tak ważna?

Czym jest przepustnica w samochodzie i dlaczego jest tak ważna?

Wiele podzespołów naszego samochodu ma bardzo duży wpływ na sposób jego działania. Z pewnością do takich elementów należy przepustnica. Jest ona częścią osprzętu silnika i odpowiada za dopływ powietrza do komory spalania naszej jednostki napędowej. Wiemy zatem, że jej prawidłowe działanie ma dość duży wpływ na pracę naszego samochodu. Zatem jak jest zbudowana, jak działa oraz jakie mogą być powody i skutki jej awarii?


 

Jak zbudowana jest przepustnica samochodowa?

Przepustnica samochodowa jest elementem znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki napędowej w naszym samochodzie. Przepustnica reguluje ilość powietrza, które trafia do układu dolotowego, a następnie do komory spalania w silniku. Przepustnica jest niewielkich rozmiarów elementem, który najłatwiej rozpoznamy po odłączeniu od niej przewodów doprowadzających powietrze. W jej wnętrzu znajduje się zawór wyglądem przypominający pewnego rodzaju klapkę. Z zewnątrz wygląd przepustnicy może być bardzo różny, w zależności czy przepustnica jest sterowana za pomocą linki czy elektronicznie.

 

Przepustnica samochodowa - zasada działania

Przepustnica w samochodzie odpowiada za wpuszczenie do komory spalania odpowiednich ilości paliwa. Przepustnica jest sterowana za pomocą pedału gazu wewnątrz kabiny naszego pojazdu. Jest z nim połączona za pomocą linki – to w starszych samochodach, lub sterowana elektronicznie. Stopień otwarcia przepustnicy zależne jest od tego, jak mocno wciśniemy pedał gazu. Im pedał jest mocniej dociskany, tym przepustnica otwiera się bardziej i tym samym do naszego silnika trafia więcej powietrza. Im więcej powietrza trafia do komory spalania tym większy jest moment obrotowy generowany przez nasz silnik.

 

 

Tuning

 

Kiedy nie wciskamy pedału gazu przepustnica samochodowa jest zamknięta. Odcina nam więc dopływ powietrza do silnika, co w teorii powinno doprowadzić do jego unieruchomienia. W sytuacji, gdy silnik pracuje, a pedał gazu nie jest wciskany kontrolę przejmuje tzw. silniczek krokowy. Jest to niewielki silnik, który odpowiada za właściwe uchylenie klapki w celu doprowadzenia minimalnej ilości powietrza do jednostki napędowej.

 

Usterka przepustnicy samochodowej - objawy

Najczęściej spotykanymi usterkami przepustnicy są jej zanieczyszczenie oraz awaria silnika krokowego. Charakterystycznymi objawami usterki tego podzespołu jest opóźniona reakcja na gaz, falujące obroty lub gaśnięcie silnika, szczególnie na wolnych obrotach. W takiej sytuacji warto zacząć od przeczyszczenia przepustnicy oraz jej ponownej adaptacji – w przypadku przepustnic sterowanych elektronicznie.

Podsumowując, przepustnica w samochodzie jest bardzo ważnym elementem, który pełni kluczową rolę w jakości oraz skuteczności pracy naszego silnika. Warto więc odpowiednio zadbać o jej stan oraz prawidłowe działanie.

 


Sprawdź również: