1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
  2. Motoryzacja
  3. Awarie łożysk samochodowych - jakie są powody oraz najczęściej występujące objawy
Jakub Domański, 2021-02-15 12:24:38
Awarie łożysk samochodowych - jakie są powody oraz najczęściej występujące objawy

Awarie łożysk samochodowych - jakie są powody oraz najczęściej występujące objawy?

Łożyska kół w samochodzie są elementami, o których istnieniu bardzo często zapominamy. Ze względu na ich wytrzymałość oraz długowieczność możemy śmiało określić tą część naszego pojazdu, za bezobsługową. Większość konstrukcji samochodów sprawia, że łożysk nie trzeba wymieniać profilaktycznie, ani przy okazji innych napraw. Natomiast, jeśli już jakiekolwiek objawy ich uszkodzenia się pojawią, powinniśmy działać jak najszybciej!


Rola łożysk kół w naszym samochodzie

Łożyska samochodowe w większości przypadków są klasycznymi i bardzo prostymi w budowie łożyskami kulkowymi. Oznacza ta, że pomiędzy dwoma pierścieniami znajdują się kulki, dzięki którym łożysko może spełniać swoją rolę. No właśnie, a jaką rolę ono spełnia w naszym samochodzie? Otóż dzięki łożyskom nasze koła mogą się swobodnie obracać podczas jazdy. Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że zminimalizowane są opory toczenia, a prostota w budowie łożysk przekłada się bezpośrednio na ich dużą trwałość. Mówiąc krótko, łożysko jest elementem po części mocującym, stabilizującym i gwarantującym prawidłową pracę koła.

Jakie mogą być powody zużycia łożyska koła

Głównym i najczęściej występującym powodem zużycia się łożysk kół jest przebieg naszego samochodu. Łożyska są w stanie wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów bez potrzeby ich wymiany na nowe. Bardzo rzadko zdarzają się sytuację, w których pojawiają się inne powody usterek łożysk niż te, wynikające z ich zużycia właśnie.

 

Oczywiście po ingerencji związanej z wymianą czy naprawą tego podzespołu może dojść do uszkodzeń wynikających z błędnego montażu, złego smarowania, nieszczelności i dostawania się wilgoci powodującej korozję, czy niewłaściwego ustawienia łożyska prowadzącego do przedwczesnego wytarcia się jego elementów. Jednak, jeśli wymiana wykonywana jest starannie i precyzyjnie to do takich sytuacji nie powinno dochodzić.

Najczęściej spotykane objawy uszkodzonego łożyska koła

Usterka łożyska daje bardzo charakterystyczne i typowe objawy. Zawsze na początku pojawia się szumiący dźwięk, który dochodzi z okolic danego koła. Jest on słyszalny szczególnie podczas wolnego toczenia się samochodu oraz podczas jazdy na wprost, natomiast ustaje przy pokonywaniu łuków oraz zakrętów. By jednoznacznie określić łożysko którego koła powinniśmy jak najszybciej wymienić powinniśmy podnieść samochód na podnośniku i kolejno sprawdzać wszystkie koła. Jeśli podczas obrotu usłyszymy znajomy szum, a dodatkowo podczas szarpania wyczuwalny jest luz, wtedy mamy pewność że znaleźliśmy źródło naszego problemu.