1. « Wróc do  CentrumAuto.pl
 2. Motoryzacja
 3. Jak wybrać najlepszy amortyzator do swojego samochodu?
, 2020-09-14 07:52:04
Amortyzatory czyli komfort podróży

Amortyzatory – czyli komfort podróży.

Dzięki amortyzatorom wstrząsy i drgania powstające w trakcie podróży są mniej odczuwalne przez kierowcę i pasażerów znajdujących się w pojeździe.  Prawie najważniejszym mechanizmem w każdym samochodzie, oczywiście znacząco zwiększającym komfort korzystania z niego, są amortyzatory. Ich obecność sprawia, że poziom kołysania wynikający z oddziaływania nierównej nawierzchni na poruszający się po niej pojazd, zostaje znacząco obniżony. Jednocześnie amortyzatory uniemożliwiają oderwanie się kół od nawierzchni drogi, co ma szczególne znaczenie w przypadku nierównych podłoży, na których występują wyboje lub podbicia. W zależności od poziomu tak zwanej miękkości danego amortyzatora, może on w mniejszym lub większym stopniu pochłaniać energię drgań.

 

 

Jak wybrać właściwy amortyzator?

 

Wśród dostępnych na rynku amortyzatorów wyróżnić można kilka podstawowych typów, na podstawie zastosowanego w nich sposobu tłumienia ruchu. Są to przede wszystkim amortyzatory:

 • amortyzatory pneumatyczne,
 • amortyzatory gumowe,
 • amortyzatory hydrauliczne,
 • amortyzatory magnetyczne,
 • amortyzatory cierne,
 • amortyzatory sprężynowe,
 • amortyzatory powietrzne,
 • amortyzatory elektromagnetyczne,
 • amortyzatory cierniowe.

Każdy z nich działa w oparciu o inny mechanizm. W przypadku amortyzatorów hydraulicznych, materiałem tłumiącym drgania jest ciecz – olej lub specjalnego rodzaju gaz. Tego typu amortyzatory stosowane są między innymi w samochodach osobowych. Ich kształt przypomina zazwyczaj wydłużony cylinder, w którego wnętrzu znajdują się tłoki. Poruszając się w jedną i drugą stronę, ich ruchy tłumione są przez wybraną ciecz.

W przypadku amortyzatorów, w których stosuje się olej, w ich konstrukcji występują dwie rury – zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwsza z nich jest obudową dla drugiej, która w trakcie poruszania się pokryta jest olejem. Powstające przez jego obecność opory tłumią drgania wywołane ruchem pojazdu. Do najczęściej wymienianych zalet wynikających z zastosowania amortyzatorów olejowych wymienia się ich znaczny wpływ na komfort jazdy. Co równie istotne, ich cena jest stosunkowo niska, co wynika z nieskomplikowanej konstrukcji ich mechanizmu.

Amortyzatory gazowe mają nieco inną konstrukcję. W ich składzie także występuje olej, jednak jego obecność uzupełniona jest o gaz. Amortyzatory gazowe zawierają tylko jedną rurę, w której występuje poruszająca się przegroda. Oddziela ona znajdujący się w dolnej części ściśnięty gaz od oleju. Zdecydowaną zaletą amortyzatorów gazowych jest ich większa zdolność do tłumienia drgań

 

Kierowcy docenią także lepszą przyczepność samochodu do nawierzchni drogi, a także szybszy czas reakcji, gwarantowane przez zastosowanie tego właśnie rodzaju amortyzatora. Warto także wiedzieć, że amortyzatory gazowe pracują tak samo skutecznie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, takich jak wilgotność.

 

Sprawdź również > Zbyt twardy lub miękki pedał hamulca. O czym może świadczyć?